Pupínky kolem úst, zarůžovění kůže, šupinky, které pálí a svědí. Kožní lékaři jihlavské nemocnice se v posledních měsících stále častěji setkávají s pacienty, které trápí periorální dermatitida. Nemoci se říká také „letuščí“, a to proto, že před více než padesáti lety jí poprvé trpěly právě letušky. Byly jedny z mála, které si mohly sehnat kortikoidní masti s obsahem fluoru, které dříve v České republice nebyly k dostání. Mazaly si je na veškeré pupínky na obličeji, až u nich vznikla právě zmíněná dermatitida. Dnes přicházejí s tímto onemocněním do ordinace desítky žen měsíčně a stále častěji také děti.
„Příčin je opravdu hodně: vrozená dispozice, zevní prostředí a nejrůznější provokující faktory. Pacienty nemoc velmi obtěžuje. Jedná se o zarůžovění, pupínky a šupinky v oblasti kolem úst, méně po stranách křídel nosních a ojediněle také kolem očí, pokožka pálí a svědí,“ popisuje lékařka Zuzana Nevoralová. „Zjistilo se, že stav zhoršují například zubní pasty obsahující fluor a také obyčejná voda,“ říká kožní lékařka. Příčin ale může být víc, například používání hydratačních nebo naopak příliš mastných krémů, přípravků s obsahem kortikoidnů (krémů, mastí, inhalátorů), parfémovaných kapesníčků. Stav může zhoršovat těhotenství, či užívání hormonální antikoncepce, UV záření, horko a vítr, dále třeba i tření o vousy partnera.
Léčba je jednoduchá: nepoužívat to, co pacientům onemocnění způsobuje: „Nulová léčba znamená nepoužívat vůbec nic. Tedy například nečistit si zuby pastou s fluorem, omývat si obličej převařenou vodou, protože ta nepřevařená obsahuje fluor a nemazat obličej krémy,“ jmenuje Zuzana Nevoralová s tím, že při těžších formách by měli pacienti navštívit lékaře, který doporučí správnou léčbu. Léčba většinou trvá tak dlouho, jak dlouho trvaly příznaky do začátku ošetřování, tedy až i několik měsíců. Preventivní opatření by měli pacienti dodržovat i několik let.
Zdroj: nemji.cz