KN Liberec: Lékaři českých olympijských biatlonistů jsou nadšeni

19 / 02 / 2014

Liberecký ortoped MUDr. Martin Smetana, který je zároveň lékařem biatlonové reprezentace, sleduje s nadšením výkony českých biatlonistů na olympiádě. "

Když se týden před odletem na olympiádu do Soči nyní již  stříbrný a bronzový medailista Jaroslav Soukup objednával na operaci předloktí na ortopedii v traumacentru Krajské nemocnici Liberec, kladl mu liberecký ortoped a lékař biatlonové reprezentace MUDr. Martin Smetana (na snímku dole) na srdce, aby přivezl domů nějaký cenný olympijský kov. „Dělal jsem si legraci, protože se k nám objednával na operaci, abych mu vyndal dlahu z předloktí. Tak jsem mu říkal, objednám tě, ale musíš přivézt medaili. A to už splnil,“ usmívá se ortoped Martin Smetana, který je sám vášnivým biatlonistou.

S druhým lékařem biatlonové reprezentace MUDr.Vladimírem Dobešem se v účasti na olympiádě střídají. „Letos sleduji olympiádu jen v televizi, byl jsem ve Vancouveru, proto letos jel kolega. Každý závod s nimi prožívám. Čekali jsme, že by mohla být jedna nebo dvě medaile, hlavně od Gabči Soukalové, ale že jich vybojují tolik a navíc více závodníků, tak to je obrovský úspěch,“ podtrhl liberecký lékař, který pečoval o bronzového olympionika i v srpnu 2012 po jeho vážné nehodě ve Slovinsku po pádu z horského kola. Polámaného olympionika přivezli jeho kolegové do liberecké nemocnice v horším stavu, než se původně očekávalo. „Ukázalo se, že ho ve Slovinsku ošetřili, nikoli vyšetřili. Po magnetické rezonanci v naší nemocnici jsme zjistili, že kromě zlomeniny předloktí a lopatky má ještě poraněnou krční páteř,“ vzpomíná ortoped Smetana. Po všech potřebných vyšetřeních Jaroslava Soukupa v liberecké nemocnici operoval znovu a následně dohlédl i na postup další léčby. „Rehabilitaci pak absolvoval už pod hlavičkou ministerstva vnitra, za které závodí, a v péči profesora Koláře,“ dodal Martin Smetana.

O uplynulém víkendu se například účastnil závodů v Novém Městě na Moravě, kde skončil na 13. místě. „Biatlonu se jako rodilý Pražák věnuji od roku 1985, kdy jsme začínali jezdit na kolečkových lyžích pod Nuselským mostem. Se současnou biatlonovou reprezentací pracuji ale od roku 2002. Tehdy byli všichni ještě junioři. Je to dobrá parta a z jejich výsledků mám obrovskou radost. Věřím, že stále ještě s medailemi nekončí a po dnešním stříbru ze štafety ještě medaile zacinkají,“ doplnil lékař, podle kterého je za všemi vidět obrovské úsilí a nasazení.

Zdroj: nemlib.cz

 

695