Zlín: Oční klinika si na své konto připsala další světové prvenství

21 / 04 / 2014

V úterý 15. dubna primář oční kliniky Gemini Pavel Stodůlka implantoval pacientovi novou čočku pro korekci vetchozrakosti. Tato čočka nové generace a převratné konstrukce byla implantována vůbec poprvé na světě.

Nová čočka, která nese odborné označení fakická difrakční čočka, řeší vetchozrakost a zbavuje lidi potřeby brýlí na čtení. Ta se objevuje téměř u každého člověka nad 40 let věku. „V minulosti se tato vada řešila výměnou oční čočky za umělou. Vůbec poprvé na světě jsme pacientovi implantovali takzvanou fakickou zadněkomorovou čočku, která na sobě nese difrakční optiku. To umožňuje v oku zanechat původní čočku. Zákrokem se vyřeší pacientova vada vidění do dálky a zároveň uvidí do blízka bez brýlí,“ popsal zákrok Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Difrakční optika na umělé čočce rozděluje světlo na více ohnisek a díky tomu jsou pacienti po zákroku schopni zaostřit na více vzdáleností. Ideální skupinou pro tento typ zákroku jsou pacienti ve věku od 40 do 60 let. „Po zákroku pacientům zčásti stále funguje jejich původní čočka a zároveň jim pomáhá čočka nová, která koriguje vadu vidění do dálky. Se čtením a viděním na blízko jim pomůže difrakční optika,“ popsal Pavel Stodůlka.

„Novou čočku, na jejímž vývoji se naše klinika podílela, umisťujeme do zadní komory za zorničku. Čočka je tak běžným okem neviditelná. Je tak tenká, že je někdy dokonce špatně rozeznatelná i pro očního lékaře, který se do oka dívá přístroji,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Výhodou implantací umělých čoček je, že se vidění často zlepšuje velmi rychle, pacient může lépe vidět už několik hodin po zákroku. „Na klinice byli operováni hned dva pacienti – první, sedmapadesátiletý pacient měl problémy s viděním do dálky a nebyl schopen číst bez brýlí. Druhý pacient do dálky viděl lépe, ale také nebyl schopen číst bez brýlí. Oba pacienti se po patnáctiminutovém zákroku cítili dobře a už bezprostředně po něm byli schopni přečíst část textu bez brýlí. Díky zákroku mohou pacienti zůstat bez brýlí až do konce života,“ uvedla lékařka kliniky Michaela Netuková, která oba pacienty vyšetřovala.

Zdroj: regiony24.cz

201442185105913