„Všichni se tady na práci v takovém prostředí moc těšíme, je to úžasné,“ září a usmívá se Věra Šimková, vrchní sestra centrálních operačních sálů Nemocnice Prostějov. Je 2. září a jeden z operačních sálů nemocnice se po týdenní rekonstrukci otevírá. Hlavní změna, kterou operační sál prošel, je vidět již z dálky. „Instalovali jsme přes 90 metrů AntiBakteriálního skla, které operační sál prosvětlilo a zcela změnilo. Ta změna je zřejmá na první pohled. Využili jsme sklo bílé a růžové barvy, tedy firemních barev skupiny Agel,“ doplňuje Ivan Zaykov odborný poradce pro AntiBakteriální skla ze společnosti AGC Flat Glass Czech, která za instalací v prostějovské nemocnici stojí.
Prostějov – první v Česku
Vývoj AntiBakteriálního skla trval koncernu AGC, který je největším výrobcem skla na světě a jen v Česku má 6 výrobních závodů, několik let. AntiBakteriální sklo obsahuje uvnitř tenkou vrstvu stříbra a díky působení jeho iontů ničí 99,9 % bakterií, které se dostanou do styku s jeho povrchem. Navíc také brání šíření plísní. Ionty stříbra s bakteriemi reagují, brání jejich metabolismu a narušují dělení buněk, čímž bakterie ničí. „Díky této vlastnosti je AntiBakteriální sklo dokonalým výrobkem pro provozy s přísnými hygienickými nároky, jako jsou nemocnice, zejména operační sály, soukromé kliniky, plastické chirurgie, ale i třeba tetovací salóny. Jeho životnost je trvalá, není třeba jej měnit ani natírat,“ doplnil Ivan Zaykov.
Prostějovská nemocnice, která je součástí skupiny Agel, je první v Česku, která AntiBakteriální sklo instalovala. Podobné aplikace jsou ale běžné například ve Francii, Belgii, Polsku nebo v Bulharsku. „Na začátku naší cesty byl seminář, který jsem náhodou navštívil. Zde jsem se dozvěděl první, velmi zajímavé informace o tomto skle. Po jednání s vedením nemocnice jsme dostali zelenou pro instalaci tohoto speciálního skla,“ říká Jiří Šťastný, primář centrálních operačních sálů a centrální sterilizace prostějovské nemocnice.
AntiBakteriální sklo: Čistota, design a bezpečí
„Vidíte tady tu šmouhu?,“ ukazuje Ivan Zaykov na bílé lesklé skleněné stěně operačního sálu drobný flíček. „Přijdete před operací, krátce pohlédnete na stěny sálu a víte, zda budete operaci řídit v perfektně dezinfikovaném a připraveném prostoru. Víte, že pacient je v naprostém bezpečí. To u standardních nátěrů, které se běžně používají, zjistit nedokážete,“ dodává Ivan Zaykov. Antibakteriální účinek skla je přitom trvalý, zejména účinný je za podmínek, které jinak podporují růst bakterií a plísní, tedy v teple a vlhku.
Ekonomika až na prvním místě
Investice do AntiBakteriálního skla se nemocnici v dlouhodobém horizontu vrátí. Vedle příjemného prostředí a jistoty dokonalé čistoty je to i úspora při využívání dezinfekčních přípravků. „Tato skla stačí mýt pouze běžnými čisticími prostředky, není potřeba žádné chemikálie, žádné dezinfekční prostředky. To je velký rozdíl oproti ostatním našim sálům, které mají plastový povrch a každý den po operačním programu je musíme dezinfikovat,“ doplnil primář Jiří Šťastný. Navíc nemusí personál ani pacienti dýchat chemické sloučeniny obsažené v dezinfekčních prostředcích.
Vedení Středomoravské nemocniční, která Nemocnici Prostějov vlastní, již nyní uvažuje o využití AntiBakteriálního skla i v dalších zařízeních společnosti.
Zdroj: www.yourglass.com
[gallery ids="5479,5477,5478,5476,5481"]