VÝBĚR: Aktuálně.cz: Rozhovor s ředitelem VFN Davidem Feltlem

VÝBĚR:     Aktuálně.cz: Rozhovor s ředitelem VFN Davidem Feltlem
foto: vfn.cz
03 / 05 / 2020

Koronavirus v Česku zastavil čas a kvůli obavám z nákazy lidé zanedbali mnoho vyšetření a lékařských procedur, říká David Feltl, onkolog a ředitel Všeobecné fakultní nemocnice. Je podle něj dost dobře možné, že země za poražení covid-19 zaplatila zatím neviditelnou daň v prevenci mnoha jiných onemocnění, od rakoviny po infarkt myokardu. Daň, která se možná naplno projeví už v druhé polovině roku.

Hodně se teď mluví o tom, že pacienti kvůli hůře přístupné péči od začátku března zanedbávají mnoho chorob. Je to pravda?

Je to jen taková hypotéza, protože jistě to zatím nevíme. Je to ale hypotéza, se kterou rozhodně souzním. Když srovnáte zdravotní péči, kterou jsme letos v březnu poskytli, se stejným obdobím loňského roku, zjistíte, že jsme jen na nějakých třiceti až čtyřiceti procentech. I když vezmu v úvahu, že minimálně desetina naší péče nebývá nezbytná a pacient jde k doktorovi, i když nemusí, stále je tady teď kolem padesáti procent případů, kdy je pacient doma, ale měl by být u lékaře.

Dále čtěte:

//zpravy.aktualne.cz/domaci/bezte-k-lekarum-jinak-nas-ceka-podzim-rakoviny-rika-sef-vfn/r~0bc26990894a11eab1110cc47ab5f122/?

Zdroj: aktualne.cz

Tagy článku