Den Loutek v nemocnici na Letní Letné nabízí silné příběhy o přátelství, koncert a křest CD

Den Loutek v nemocnici na Letní Letné nabízí silné příběhy o přátelství, koncert a křest CD
foto: www.loutkyvnemocnici.cz/Loutky v nemocnici
04 / 08 / 2022

„Nemocnice je nemocnice. Když se tam člověk dostane, hned se začne bát. Neví totiž přesně, co mu je, a neví, co s ním budou dělat. Taky neví, kdy ho pustí domů a jestli se uzdraví. Leží v pyžamu v posteli, kouká do stropu a je mu ouvej. Jako třeba... Pepíkovi.“

Tak začíná příběh z CD Pohádky na předpis, které pro děti hospitalizované v nemocnicích a léčebnách právě vydává spolek Loutky v nemocnici. Křest CD proběhne v rámci Dne Loutek v nemocnici 13. srpna na festivalu Letní Letná. Soubor zde během celodenního programu nabídne divákům svá představení, která obvykle mohou vídat pouze děti v nemocnicích a léčebnách.

„Hospitalizované děti se snažíme rozesmát, přivést je na jiné myšlenky anebo i otevřít prostor pro komunikaci o nelehké situaci, kterou právě prožívají. Naše představení ale samozřejmě fungují i mimo prostředí nemocnic. Na Letní Letnou tentokrát přinášíme silné příběhy o velkých přátelstvích, které určitě zaujmou malé i velké diváky i v divadelním stanu uprostřed parku,“ zve na sobotní den Loutek v nemocnici Marka Míková, umělecká šéfka souboru.

Program začíná již před polednem premiérou inscenace Co je víc?, autorského představení Kryštofa a Matyáše Míkových o síle kamarádství. A přátelství až za hrob je i hlavním tématem obnovené inscenace Myši patří do nebe (ale jenom na chvíli). „Je plná humoru, fantazie, písniček a světa plného lásky, ve kterém všichni můžeme žít už teď. Využívá minimálních rekvizit a dekorací, a přece se dotýká velkých témat,“ přibližuje inscenaci Marka Míková, která se postarala o dramatizaci příběhu. Třetí loutkovou inscenací je pak Bílá velryba na motivy románu Hermana Melvilla, kde se chlapec Izmael vydá na moře s velrybářskou lodí a spřátelí se s tajemným domorodcem Kvíkvegem.

Na festivalu Letní Letná odehrají Loutky v nemocnici během „svého“ dne i řadu malých pohádek pouze pro několik diváků. Tyto krátké příběhy přinášejí obvykle přímo na jednotlivé nemocniční pokoje k pacientům, kteří jsou upoutáni na lůžko. Na malá, „kufříková“ představení, která se odehrávají ve vzdušném stanu Loutek v nemocnici, se nevybírá vstupné.

www.loutkyvnemocnici.cz

LVN / www.loutkyvnemocnici.cz

Tagy článku