Pardubice: Valentýnské odběry krve opět podpořili basketbalisté

20 / 02 / 2014

Třetím dnem na transfuzním oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s. pokračovaly Valentýnské odběry krve. Do evidence dárců přibylo 15 nových jmen. V dosavadním průběhu této náborové akce tak přišlo již 47 prvodárců. A celkový počet lidí, kteří darovali krev, stoupl na 210.

Třetí ročník Valentýnských odběrů, nad nimiž převzali záštitu místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská a první náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za zdravotnictví Roman Línek, vyvrcholí v pátek 21. února. Každý zájemce, který by chtěl darovat krev, může přijít na transfuzní oddělení mezi 7.00 až 11.00 hodin.

Podobně jako v minulém týdnu se aktivně do Valentýnských odběrů krve opět zapojil basketbalový klub BK JIP Pardubice, který je partnerem této akce. Zatímco v úvodní den na odběrové lůžko ulehli tři členové managementu, tentokrát je napodobil hráč. Nejcennější životní tekutinu přišel darovat pivot Petr Bohačík. Doprovodila ho klubová fyzioterapeutka Veronika Krčálová, několikanásobná mistryně světa v radiovém orientačním běhu.

Pardubický basketbalista nebyl úplným nováčkem, byť od jeho prvního odběru v životě už uplynula delší doba. „Zatím jsem daroval krev jednou. Bylo to zhruba před deseti lety v Ostravě,“ prozradil Petr Bohačík. „Odběr jsem absolvoval v době, kdy jsem byl zraněný. Domníval jsem se, že vrcholoví sportovci kvůli tréninkové zátěži nemohou darovat krev. Minulý týden jsem se ale dozvěděl, že to není problém, pokud je člověk na pravidelné zatížení zvyklý. Proto jsem se rozhodl přijít.“

Odběr krve zvládl bez problémů. „Měl jsem jen obavu, aby se mi neudělalo špatně. Ale vše proběhlo bez potíží, mám z toho dobrý pocit,“ řekl pardubický basketbalista a dodal: „Jsem rád, že jsem to mohl absolvovat.“

V minulém týdnu už krev darovala jeho přítelkyně Marie, která v klubu pracuje jako obchodní manažerka. „Oba jsme to zvládli, nic nám nebrání přijít znovu, když nyní už vím, že mohu absolvovat odběr i v průběhu sezony. Příště už bychom ale chtěli vyrazit společně,“ řekl Petr Bohačík.

A není vyloučeno, že se k němu přidají i další členové hráčského kádru BK JIP Pardubice. Spoluhráčům se chystá referovat. „Je možné, že někdo další bude mít zájem a příště nás přijde víc, když vše půjde skloubit s naším zápasovým programem,“ řekl Petr Bohačík. „Každopádně je důležité, že proti tomu nic nemá náš trenér, který sám vloni i letos při této akci daroval krev.“

S účastníky Valentýnských odběrů krve se Petr Bohačík „potká“ v příštím týdnu. Zatímco on bude na palubovce, oni budou sedět v hledišti ČEZ Areny. Pardubický klub totiž všem dárcům věnuje po dvou vstupenkách na středeční ligový duel proti Děčínu. „Určitě to bude velice zajímavý zápas, s Děčínem jsou to vždy boje na ostří nože. Hrozně potřebujeme vítězství. A rádi bychom tímto způsobem i potěšili účastníky těchto odběrů krve. Uděláme pro to maximum,“ řekl Petr Bohačík.

Kromě vstupenek na basketbal pro každého dárce v rámci Valentýnských odběrů přichystala pozornost i společnost RWE. Každý jako vzpomínku na tuto akci dostane rovněž perníkové srdíčko vyrobené dětmi ze Základní školy a Praktické školy Svítání a přímo na transfuzním oddělení je pro něho nachystáno sladké občerstvení z cukrárny hypermarketu Globus. Prvodárci navíc dostanou tašku s dárky od partnerů akce a budou zařazeni do slosování o romantickou večeři pro dva v pardubickém Restaurantu U Dvou Kohoutků.

Navíc pro všechny dárce připravila Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR zdravotně preventivní akci. Poprvé se uskutečnila v pátek 14. února, opakovat se bude následující pátek 21. února.  Každý zájemce si může nechat změřit svůj body mass index (BMI), váhu, klidový metabolismus, procento kosterního svalstva a tělesného tuku či viscerální tuk. Na základě zjištěných hodnot mu je nabídnuto shrnutí výživových doporučení.

Do Valentýnských odběrů krve se může zapojit každý zájemce, který splní několik základních podmínek. Dárcem krve se může stát každý zdravý člověk ve věku mezi 18 až 65 lety. Pro první odběr se doporučuje věk do 60 let. Potřebná tělesná hmotnost je nad 50 kilogramů. K odběru krve je nutné si přinést průkaz totožnosti, opakovaní dárci i legitimaci dárce krve. Všechna potřebná vyšetření budou provedena zdarma na transfuzním oddělení bezprostředně před odběrem.

24 hodin před odběrem krve není vhodné pít alkohol a jíst tučná jídla, stejně tak není vhodná ani nadměrná fyzická námaha, na kterou člověk není zvyklý. Na druhou stranu se nedoporučuje dostavit se na vlastní odběr nalačno. Dárce by si měl ráno před odběrem dát lehkou netučnou snídani a zejména vypít dostatek tekutin.

Zdroj: nemocnice-pardubice.cz

1krev pardubice basketbal