KN Liberec: Ruce na prsa!

27 / 02 / 2014

Ruce na prsa je název akce propagující samovyšetření prsu, ke které se připojila i Krajská nemocnice Liberec. Až do 2. března poradí vyškolené zdravotní sestry v libereckém centru Nisa ženám, jak si samovyšetřit prsa a včas případně odhalit vážnější onemocnění.

Prevence a včasná léčba může ženám zachránit život. „Zájem o informace mají hlavně ženy, které si už nějakou bulku nahmataly a teď se ptají, co mají dělat. Jiné se přijdou zeptat, protože je to zajímá, ale mladé ženy a dívky do 30 let většinou letáky odmítají a říkají, že se jich to netýká,“ říká specializovaná zdravotní sestra z oddělení onkochirurgie Jitka Buchbergerová, která se ženám spolu se svými kolegyněmi v centru Nisa věnuje.

S tímto názorem ale nesouhlasí chirurg MUDr. Michal Valenta, podle něhož je právě pro mladé dívky a ženy do 45 let samovyšetření prsu prakticky jedinou možností, jak včas rakovinu prsu odhalit. „Povinný screening zdarma je až od 45 let. Na mamografickém vyšetření se u mnoha žen onemocnění odhalí. Mladší ženy, pokud nemají v rodině genetickou zátěž, ale do screeningu nepatří a právě pro ně je kampaň velmi vhodná,“ vysvětlil chirurg Valenta. Rakovina prsu je podle něho přitom civilizační chorobou, která postihuje ženy v každém věku a počet případů rok od roku stoupá. „S vhodnou a hlavně včasnou léčbou přibývá i vyléčených pacientek, ale hlavní podmínkou je přijít včas,“ shrnul chirurg. Týdně přitom operaci prsu na liberecké onkochirurgii podstoupí až sedm žen.

Rakovina prsu patří v Libereckém kraji podle přednosty onkocentra MUDr. Jiřího Bartoše, MBA k nejčastějšímu onkologickému onemocnění u žen.

Zdroj: nemlib.cz

698