Praha, 13. 4. 2016 - Přední interpreti klasické hudby – violistka Kristina Fialová, violoncellista Petr Nouzovský, harfistka Dominika Ťuková a akordeonista Ladislav Horák – společně zahrají v úterý 26. dubna v prostorách Anežského kláštera v Praze. Benefičním koncertem pro nemocné s roztroušenou sklerózou podpoří Nadační fond IMPULS, který již 16 let pomáhá pacientům s touto diagnózou.
Interpreti se v tomto složení sejdou na pódiu úplně poprvé a speciálně pro tuto příležitost připravili program, který postavili na prolínání klasické hudby s hudbou argentinského tanga. V neobvyklých kombinacích nástrojů zazní mimo jiné skladby J. S. Bacha, S. Prokofjeva či A. Piazzolla. „Hudba je univerzální jazyk a její řeč dokáže pohladit na duši. Benefiční koncert pro IMPULS je pro mě způsobem jak pomoci lidem tím, co miluji,“ říká violistka Kristina Fialová. Součástí koncertu bude i přednes Shakespearových Sonetů herečkou a moderátorkou Kamilou Špráchalovou.
Před akcí si mohou návštěvníci koncertu zdarma prohlédnout expozici nejvýznamnějších děl středověkého umění Národní galerie. Připravena bude i prodejní výstava fotografií vášnivého cestovatele Aleše Zajíčka, který se sám s roztroušenou sklerózou potýká.
Výtěžek benefice přispěje na psychoterapii
Výtěžek koncertu je určen na psychoterapeutickou péči pacientů, na kterou lze nadačnímu fondu přispívat i průběžně. „Nevšedním hudebním zážitkem v exkluzivních prostorách chceme poděkovat všem partnerům, dobrovolníkům a dárcům, kteří IMPULSU pomáhají zlepšit život nemocných s roztroušenou sklerózou,“ říká předsedkyně správní rady Nadačního fondu IMPULS Kateřina Bémová a dodává: „Benefiční koncert má zároveň ryze praktický přínos, neboť výtěžek ze vstupného a darů půjde plně na financování psychoterapie pacientů, což odpovídá tomu, o co se snaží IMPULS již 16 let – pomáhat cíleně a dlouhodobě co největšímu počtu nemocných, a to v oblastech, kam nedosáhnou peníze od státu.“
Psychoterapie má pro nemocné roztroušenou sklerózou velký význam, protože jim pomáhá přijmout novou životní situaci a ve spojení s moderní léčbou jim umožňuje zachovat si aktivní pracovní a společenský život. „Odpoutává nemocné od chorobného procesu a dává jim prostor uvědomit si souvislosti mezi svým tělem, pocity a životními událostmi, a sílu hledat nová řešení a životní cesty," vysvětluje důležitost zařazení terapeutických prvků do léčby psychoterapeutka Renáta Malinová z Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN Praha.
Koncert pro IMPULS proběhne v úterý 26. dubna od 19 hodin v koncertním sále Anežského kláštera v Praze za podpory společnosti Unimex Group a Rádia Impuls. Vstupné činí 290 Kč. Více informací o koncertu a vstupenkách na www.nfimpuls.cz.
O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Více informací na www.nfimpuls.cz.
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro tuto nemoc je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je obtížná. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 9 000 nemocných s roztroušenou sklerózou.
Na celém světě trpí touto nemocí 2,5 miliónů lidí, v Česku se odhaduje počet pacientů na 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D.