Vlastimil Válek: Házet odpovědnost za covid na opozici je absurdní (Týdeník FORUM)

Vlastimil Válek: Házet odpovědnost za covid na opozici je absurdní (Týdeník FORUM)
foto: www.top09.cz/MUDr. Vlasimil Válek
29 / 10 / 2021

V magazínu Týdeník FORUM vyšel rozhovor s kandidátem na ministra zdravotnictví MUDr. Vlastimilem Válkem. Se svolením redakce uveřejňujeme text, ve kterém kandidát na ministra zdravotnictví varuje, že vláda nemá epidemii pod kontrolou.

Lékař a poslanec TOP 09 Vlastimil Válek v rozhovoru pro Týdeník FORUM vysvětluje, že současná opatření vlády, která mají brzdit epidemii nemoci covid-19, jsou pouze dílčí, nikoli součást komplexního plánu. Upozorňuje, že se nedaří přesvědčit dostatečný počet lidí, aby se nechali očkovat, a chybí také snaha naočkovat rizikové skupiny třetí dávkou.

Budete ministrem ve vládě Andreje Babiše, jak navrhoval současný premiér?

Ne, ve vládě Andrea Babiše bych ministra dělat nemohl. Způsob, jakým se k ministerstvu zdravotnictví choval v uplynulém roce, je dostatečným varováním pro všechny. Házet odpovědnost na opozici je absurdní a nepřijatelné. Byl to přece právě Andrej Babiš, kdo jasně tvrdil, že přebírá zodpovědnost za pandemii. A ve skutečnosti to byly zase jenom lži. Ocením, pokud premiér a ministr zdravotnictví určí odborníky, kteří opatření navrhují, a rád je propojím s odborníky, kteří navrhují opatření AntiCovid týmu koalice SPOLU, aby se shodli na nějakém konsenzu. Až takovou shodu naleznou, můžeme se bavit o její eventuální podpoře. Je škoda, že tyto opakované nabídky AntiCovid týmu nevyužil premiér Babiš v lednu, únoru, březnu, dubnu, květnu, červnu, červenci, srpnu a ani v září tohoto roku. Mohli jsme být na vše lépe připraveni a vše daleko lépe zvládnout. Mohli jsme být připraveni na podzim a zimu tohoto roku. Vláda se zdá být nepoučitelná. Podobně jako loni, ví už od srpna od profesora Duška, že jeden z možných scénářů je ten, který nastal. Vláda o tom ví už několik týdnů, ale opět nemá žádný plán, žádnou strategii, jak tento scénář zvrátit. Tento popis situace rozhodně není kritika a politikaření. Je to konstatování smutné reality.

Je to o to smutnější, že ministr Vojtěch evidentně „plánovaná“ opatření neprojednal ani se svým kolegou z vlády ministrem školství Plagou, který tvrdí, že odborníci ministerstva školství mají na vyhlášená opatření jiný názor. Fascinuje mě tedy, že ani odborníci ministerstva zdravotnictví a ministerstva školství se nejsou schopni domluvit. Nasnadě je tedy otázka, jestli vůbec nějací odborníci jsou, a jestli jim vůbec současný ministr zdravotnictví a premiér naslouchají.

Jak hodnotíte aktuální nová opatření vlády v boji proti covidu-19?

Těžko mohu hodnotit dílčí opatření. Neznám komplexní strategii, kterou chce vláda a ministerstvo zdravotnictví rychle a efektivně zvrátit zhoršující se situaci. Tak, aby v Česku nekopírovala scénář loňského roku. Nicméně některá opatření jsou obhajitelná, například zkrácení karantény vychází z doporučení publikovaných v odborné literatuře.

Mohou podle vás zaměstnanci restaurací kontrolovat hosty?

V zahraničí to funguje víceméně bez problémů, nicméně jak jsem už nastínil, na každé opatření musíme nahlížet komplexně. Pokud je vše prodiskutované s hospodářskou komorou a se stakeholdery. Pokud si je vláda také jistá, že toto opatření je realizovatelné a vše je zároveň prodiskutované s krajskými hygienami, které budou schopny vše kontrolovat, pak se jedná o opatření, které funguje velmi dobře a efektivně prakticky na celém světě. Pokud tomu tak není, je do další velká chyba.

Celý text najdete v Týdeník FORUM

Autor: Johana Hovorková / www.tydenikforum.cz 

Foto: www.top09.cz

Tagy článku