Valerie Kaňová: Já si zpívám!

Valerie Kaňová: Já si zpívám!
foto: Archiv V.K./Valerie Kaňová
11 / 12 / 2021

Příběhy hvězd i hvězdiček okouzlují lidi odedávna. Nejzajímavější je pozorovat, které a jak dlouho svítí. Zablikají, mihnou se, zazáří a zhasnou? Nebo se rozsvěcují, zvolna a stále víc, až zůstanou stálicí? Tahle otázka asi trápí nejvíc je, příští hvězdy pódií, studií, online sítí a kanálů.

Valerie KAŇOVÁ už má kus cesty na nebe či výsluní za sebou. I velký „křest ohněm“, literárně řečeno. Jde spíš o reflektory a pozornost bulváru, zdánlivou nebo začínající popularitu, obdiv diváků naživo, zákulisní cvrkot, nová přátelství, ale i rivalitu nebo žárlivost. Prostě SuperStar!

Tam se dostala do semifinále a dlužno říci, že hodně lidí ji už asi vidělo (a slyšelo) ve finále. Možná by bylo ale dobré porovnat poměr pozdějších úspěchů u finalistů a semifinalistů. Každý má „break point“, od kterého má osud už ve vlastních rukou. Je tomu tak i v showbusinessu. Bude tomu tak i u Vali Angel? A kdy to vlastně začalo, a jak se to projevuje, touha být vidět, zpívat, být slavná, úspěšná, obdivovaná, kreativní, žádaná, a mít z toho radost rozdávat ji? 

Vali Kaňová / archiv VK

Ve zkratce bychom mohli vaši etapu nazvat Z očkocentra na Novu. Proč jste se rozhodla jít pomáhat zdravotníkům?

Jako všichni ostatní studenti jsem byla v karanténě. Dozvěděla jsem se o možné pomoci ve velkoočku v Havířově. Nastoupila jsem jako koordinátor a pomáhala jsem většinou starším spoluobčanům s vyplňováním dotazníků. Byla to fajn zkušenost, navíc jsem mohla být prospěšná. Ráda předávám pozitivní náladu a energii druhým. Ať už to je na pódiu nebo v očkovacím centru.

Vaším osudem je ale zpěv, hudba, koncerty, divadlo. Myslíte si, že i umění může léčit?

Jsem o tom stoprocentně přesvědčená! Když jsem smutná, nebo se mi něco nedaří, hudba mi vždy pomůže. Myslím si, že každý z nás máme něco, k čemu rádi utíkáme, když nám není nejlépe. Každý to má trochu jinak, někdo poslouchá hudbu, další maluje, hodně mých kamarádek si jde zatancovat, moje mamka má třeba focení a já si zpívám.  A když je mi super nejhůř, tak si pustím svou nejoblíbenější hudbu do sluchátek a jdu si zaběhat nebo si jdu vyšlápnout Lysou horu. To stoprocentně funguje, mám to sama vyzkoušené:)!

Vali Kaňová / archiv VK

Kde jste byla, když jste se prvně dozvěděla, že jste vybrána do dalších kol SuperStar? Jak jste vnímala první informaci?

Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Vracela jsem se domů z mé odpolední směny v Očku. Pracovala jsem vždy odpoledne po škole a byla jsem tam skoro pořád, tak není divu, že mě telefonát z produkce zastihl na cestě domů právě odtud. Bylo zvláštní slyšet v telefonu „dobrý den, tady je produkce SuperStar, gratulujeme k postupu do dalšího kola“. Úplně první kola totiž byla on-line. Zúčastnit se SuperStar byl můj sen už od dětství a když jsem uslyšela touto větou, cítila jsem, že se můj sen začíná plnit.

Vali Kaňová / archiv VK

Prostředí showbusinessu je tvrdé, víte to?

Tuším, že to asi nebude procházka růžovou zahradou, uživit se zpěvem, ale právě díky SuperStar jsem zjistila, že mě toto prostředí neskutečně baví a cítím se v něm šťastná. Miluji pozornost druhých (teda tu pozitivní😊), ráda předávám radost a energii, kterou získávám právě z publika. Nejraději mám, když zpívám na stagi pro své publikum, které zná moje písničky a těší se na mě. Je pravda, že toto se děje zatím jen v Havířově a okolí, kde mě znají, ale snad se mi brzy podaří být stejně známá i v celé České republice a třeba i na Slovensku. Chci jít touto cestou i do budoucna, zpívání je celý můj život. Takový je zatím můj plán.

Co byla pro vás nejpřínosnější rada, zkušenost, informace nebo zážitek, který jste během soutěže získala?

„Neboj se, všichni z této soutěže jednou vypadnou, ale to neznamená, že nemůžeš být úspěšná“. Tato slova mi řekl po semifinále Palo Habera, když nám vypadlým přišel pogratulovat. Celá soutěž byla pro mě jedna velká výzva, překročila jsem při ní častokrát svou komfortní zónu a potvrdila jsem si, že zpěv je můj život, baví mě a že svou hudbou chci rozdávat radost dál. SuperStar mi pootevřela dveře do showbusinessu a posunula mě o něco dál v mém seznamu přání a snů. Když jsem se před rokem do soutěže přihlásila, vůbec by mě tenkrát nenapadlo, že se dostanu tak daleko. I když je pravda, že když jsem v soutěži skončila těsně před branami finále, bylo mi to hodně líto, protože jsem ho měla už na dosah. Čím víc se blížila šance, že si zazpívám s odposlechovým sluchátkem v uchu v živých přenosech (to byl mimochodem taky jeden z mých dlouholetých snů), tím víc jsem doufala, že se to bude týkat i mě. Nakonec se mi ale přece jen přání se zpíváním se sluchátkem😊 splnilo, protože mě do druhého finálového kola pozvala produkce (jako jedinou účastnici letošní řady SuperStar), abych zpívala vokály Mariettě Marekové. Ta patří k mým nejoblíbenějším soutěžícím, od Máchova jezera, kdy jsme spolu obě zpívaly v bettlu a obě jsme odtud postoupily do dalšího kola, jí mám moc ráda, máme podobnou energii, je nám oběma šestnáct let.

Vali Kaňová / archiv VK

Medicína vás nikdy nelákala? Jsou i slavní zpívající doktoři!

Medicína určitě ne, nikdy jsem nad ní nepřemýšlela, protože předměty potřebné k medicíně mi vůbec nejdou, není to úplně můj šálek kávy :) I když jsem měla na vysvědčení samé jedničky, zrovna tyto byly hodně vydřené. Je ale hodně pravděpodobné, že budu zpívající právník. Na práva mám totiž namířeno po gymnáziu. Ještě mě láká mediální tvorba, žurnalistika, prostě obory, kde můžu být vidět a slyšet před publikem a ideálně i před kamerami. Samozřejmě to je plán B, pokud by to úplně nevyšlo se zpíváním. Mám za sebou několik kurzů v Akademii ČTK, které mi pomohly v profesionální komunikaci na veřejnosti. Jsem hodně aktivní na sociálních sítích, hlavně na Instagramu a TikToku, každou sobotu v 18 hodin mám právě na Instagramu svůj nový pořad SuperStream. Doposud jsem si tam zvala hosty ze SuperStar, ale jakmile tato soutěž skončí, budu si tam zvát hosty i z jiných oborů a oblastí. To mě moc baví, hlavně pozitivní odezva a reakce těch, kteří se na tento stream dívají. Všechny vás zvu, přijďte se taky kouknout na můj instagramový profil @vali_angel, každou sobotu v šest hodin odpoledne.

Jste blíž šansonu, popu, opeře, jazzu…?

Pop byla vždy má parketa, vyzkoušela jsem spoustu žánrů, ale tento mě baví nejvíc. Kromě rapu, metalu a heavy metalu mám ráda snad všechny hudební žánry, ale k popu mám nejblíž. Na operu moc ráda chodím, učím se pátým rokem italsky, takže z ní mám nejen nádherný zážitek, ale i opáčko slovíček. Zpívat bych ji ale nechtěla. Muzikálovou roli bych ale klidně ráda přijala, to by mě bavilo. Moje paní učitelka zpěvu, ke které chodím, učí na konzervatoři a zároveň hraje v několika ostravských muzikálech. Jsem její velká fanynka, třeba Rebeccu, ve které má taky roli, jsem viděla několikrát, to je můj nejoblíbenější muzikál vůbec.

Kde se vidíte za deset let?

Za deset let už snad budu mít své vysněné album, kapelu a budu se připravovat na svůj vlastní koncert v O2 aréně. Je mi šestnáct a svému šestadvacetiletému letému já přeji, aby se mu vyplnily všechny nejen pěvecké sny. Od malé holčičky si postupně odškrtávám ze svého dlouhého seznamu přání jednotlivá políčka. Mám taky na seznamu zazpívat si společně s někým úspěšným z našeho showbusinessu. Obdivuji Mikolase Josefa, mám ráda Kryštofy, Mirai, Ewu Farnou, Daru Rolins, samozřejmě Leoše Mareše, Moniku Bagárovou a další. Měla jsem příležitost zazpívat si duet s Bárou Basikovou a Vašem Patejdlem. Setkání s takovými velkými osobnostmi na jednom pódiu je neskutečně obohacující a obrovská škola. Vždycky jsem překvapená, jak jsou v zákulisí milí. To ostatně platilo i u SuperStar. Porota byla mimo přísný porotcovský stůl taky úplně skvělá. Tato hudební přání patří k mým největším, těším se, až si je jednou taky budu moci odškrtnout a říct SPLNĚNO, je na čase si přidat další políčka.

Kam povedou vaše další kroky, máte už nabídky na zastupování a vystupování? Vím, že umělci jsou pověrčiví, ale něco doufám prozradíte.

Je mi líto, že kvůli covidovému období se mi zrušili všechny koncerty, které jsem měla mít na různých akcí. Doufám, že příští rok už bude situace lepší a vrátím se na pódium. Není nic krásnějšího než kontakt s mými fanoušky, moc mi to chybí.

Maminka vaše vystoupení hodně prožívala, zpívala jste i pro ni?

Moje maminka je má největší podpora a vždy byla. Díky ní jsem se do letošní SuperStar přihlásila. Držela mi celou dobu palce, jsem moc vděčná za to, že mě takto podporuje. Když jsem zpívala v semifinále, tak jsem si představovala, že sedí přede mnou a jsem u nás v obýváku, kde jsem si to před odjezdem zkoušela. Dala jsem do každého vystoupení vše a nebylo tomu jinak ani tehdy. Vždycky zpívám pro mamku a vždycky budu, je to můj nejvěrnější fanoušek, děkuji mami!

 Autor: Jan HOVORKA

Foto: Archiv VK

Tagy článku