Radní Jan Bureš, Karlovarský kraj: Lázeňství chceme udržet. Pomůže program RESTART?

Radní Jan Bureš, Karlovarský kraj: Lázeňství chceme udržet. Pomůže program RESTART?
foto: Archiv redakce/ods.cz/Radní Jan Bureš
04 / 05 / 2020

Každý kraj má potíže a nese následky nouzového stavu a z něj vyplývajících omezení. Karlovarský je zasažen opravdu v nejcitlivější oblasti. Paralyzované lázeňství je vázáno na zahraniční klientelu, sociální jistotu odborných pracovníků a další problémy se patrně ještě objeví. Jak reaguje vedení kraje, zeptali jsme se radního pro zdravotnictví Ing. Jana Bureše:

Nečekaný nárůst nemocných by zaskočil každý kraj. Kdy a kde jste poprvé zaznamenali zvýšený výskyt?

Prakticky od počátku, kdy se koronavirová nákaza začala šířit v Karlovarském kraji, se nejvyšší počet nemocných vyskytoval na Chebsku. 

Žádáte Ústřední krizový štáb o pomoc, pomohli by vám nasadit armádu. Co by měla zajistit?

Patnáct vojáků z vyškovské akademie nastoupilo v Nemocnici v Mariánských Lázních, kde pomáhají s dezinfekcí prostor, úklidem, péčí o klienty, kteří se nakazili COVID-19. Vojáci jsou samozřejmě testováni, aby byla zajištěna i jejich ochrana. Kromě toho dorazil i dezinfekční tým Armády ČR z Liberce, hejtman Karlovarského kraje má také příslib ministerstva obrany, že do Mariánských Lázní přijedou pomoci dvě zdravotní sestry.

Lázně měly začít pomalu fungovat, doporučíte zastavit jejich přípravu na provoz?

 V tuhle chvíli pro to není důvod. Lázeňství se kvůli opatřením souvisejícím s koronavirem ocitlo v kritické situaci, řada lázeňských domů a hotelů je nucena propouštět zaměstnance, což je velký problém, protože v našem regionu pracuje v lázeňství a v návazných službách 1/5 obyvatel kraje.  Dokonce se obáváme, že odejdou i lidé z tak specializovaných profesí, jako jsou fyzioterapeuti, ergoterapeuti, balneologičtí pracovníci. Jen těžko je pak lázně budou získávat zpět. Navíc většina lázeňských zařízení je navázána na zahraniční klientelu, v Karlových Varech je to až 90 procent návštěvníků lázní. S rozvolněním opatření se nyní některé lázeňské domy sice otevřou, ale dokud se nebudou moci vrátit zahraniční lázeňští hosté, situace se příliš nezlepší. Aby nedošlo k dalšímu propadu a propouštění zaměstnanců v tomto odvětví, musí co nejdřív začít restart. Oslovili jsme vládu a navrhli sadu opatření, která by pomohla dopady zmírnit. Čeká nás jednání s ministrem zdravotnictví a ministryní pro místní rozvoj. Také bychom chtěli, aby udržení léčebné lázeňské péče v kraji byl strategický projekt v programu Restart.

V době, kdy všichni uvažují o postupném uvolnění karantény a dalších omezení to není příjemné. Jak zareagujete, budete postupovat stejně, jako v dalších krajích?

 V Karlovarském kraji máme situaci zvládnutou, nákaza se rozšířila v Mariánských Lázních v rámci jednoho zařízení. I když jsou počty nemocných na Chebsku vyšší, věříme, že se to bude postupně zlepšovat. Musíme samozřejmě ochránit ty nejzranitelnější, proto testujeme pracovníky léčeben dlouhodobě nemocných a domovů pro seniory, zdravotnický tým vyjíždí za seniory do jednotlivých domovů a provádí kontroly spojené s odběry.

Máte možnost hospitalizovat ve vybraných nemocnicích vážně nemocné pacienty, třeba seniory?

Pravidelně se setkáváme s vedením nemocnic v kraji, máme přesný přehled o počtu lůžek i potřebném vybavení. Vyčlenili jsme prostory v REHOS Nejdek, což je zdravotnické zařízení poblíž Karlových Varů, a jsme připraveni i na situaci, že by větší počet vážně nemocných bylo třeba hospitalizovat a poskytnout jim speciální péči.

Autor: Jan Hovorka

Foto: Archiv redakce, ods.cz

 

 

Tagy článku