Několik desítek zájemců v průběhu čtvrtka rozhodlo navštívit foniatrickou ambulanci ušního, nosního, krčního oddělení Pardubické nemocnice. Využili nabídku Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, která se již tradičně zapojila do osvětové akce Světový den hlasu a nabídla veřejnosti možnost vyšetření hlasivek.
„První dva lidi jsem vyšetřil už hodinu a půl před zahájením akce a další pak přicházeli průběžně po celou ordinační dobu. Zájem veřejnosti byl opět velký, což je určitě velmi pozitivní, protože v případě jakýchkoliv pochybností či varovných signálů je vhodná návštěva odborného pracoviště,“ řekl Jaroslav Praisler, vedoucí foniatr ušního, nosního a krčního oddělení Pardubické nemocnice.
Světový den hlasu upozorňuje na výskyt rakoviny hrtanu. Objevili jste v průběhu letošní akce u někoho závažnější zdravotní problém?
Nic závažného jsme neobjevili. Jednalo se pouze o lehké nálezy na hlasivkách. Lidé od nás dostali doporučení, co mají dělat nebo čeho se vyvarovat. Samozřejmě v případě zjištění vážnějšího nálezu bychom daného člověka pozvali k podrobnějšímu vyšetření.
Co by mělo člověka přimět k návštěvě foniatra?
V první řadě je to déle trvající chrapot. Pokud trvá tři týdny, měl by se člověk nechat vyšetřit na ušním, nosním, krčním oddělení. Ale není to jen chrapot. Mohou to být dlouhodobější bolesti či škrábání v krku, zvýšená hlasová únava nebo potíže při polykání. Proto vždy radím, aby lidé tyto obtíže nepodceňovali a přišli na vyšetření na odborném pracovišti.
Zmínili jsme rakovinu hrtanu, což je určitě nejzávažnější onemocnění. Co dalšího může dlouhodobý chrapot či další obtíže signalizovat?
Může to být celá řada onemocnění. Může to být zánět, obrna hlasivky nebo polyp na hlasivce, který vyžaduje chirurgický zákrok. Může se jednat rovněž i o funkční poruchu hlasu, kdy pacient špatně tvoři hlas. V tomto případě pomohou hlasová cvičení. Každopádně je vhodné vyhledat specialistu co nejdříve. Včas odhalené onemocnění se pak léčí s minimálním dopadem na organismus.
U kolika pacientů ročně objevíte rakovinu hrtanu?
Jsou to desítky nemocných. Převládají mezi nimi muži, ale v poslední době ve srovnání s minulými lety stoupá i počet žen. Jedná se většinou o věkovou skupinu kolem šedesáti let. Toto onemocnění se však nevyhýbá ani mladším lidem ve věku čtyřicet či padesát let.
Co byste poradil lidem? Jak pečovat o hlas a jak se snažit předejít vážnějším onemocněním?
Na prvním místě bych jmenoval kouření a pobyt v zakouřených prostorech. Kouření má negativní vliv na hlasivky a zvyšuje riziko rakoviny hrtanu. Většina nemocných, u nichž rakovinu hrtanu diagnostikujeme, jsou kuřáci. A často mají i problémy s alkoholem. Ten také hlasivkám neprospívá. Určitě je vhodné omezit konverzaci v hlučném prostředí, kde musíte hlasivky namáhat, a také pobyty v prašném a klimatizovaném prostředí, kde jsou velké teplotní rozdíly mezi vnějším a vnitřním prostorem. Naopak je vhodný dostatečný přísun tekutin, zejména vody, aby se zabránilo vysoušení sliznice a suchu v krku.
nemocnice-pardubice.cz