Nemocnice Hořovice: Přichází Richard Sequens

16 / 01 / 2014

Od 1. ledna 2014 vede nově tým hořovických chirurgů další významná osobnost v oblasti medicíny: primář Richard Sequens. Je známý nejen jako vynikající odborník ve své profesi, ale též jako člověk, který se významně angažuje ve společenském a politickém dění.

 

Pane primáři, jaké je vaše povědomí o Nemocnici Hořovice a jaké jsou vaše první dojmy?

O tom, že se v Hořovicích rekonstruuje nemocnice, vím asi dva roky. Na nemocnici jsem se byl podívat v létě 2013, když jsem byl na krásném hořovickém zámku. Moje první dojmy z nemocnice byly opravdu pozitivní, vstupní interiér nemocnice na mne působil velmi přívětivě, oslovila mne i pěkná restaurace s moc dobrými chlebíčky a zákusky.

 

S jakými plány přicházíte do Hořovic, co nového nabídnete našim pacientům?

Mým snem je vybudování víceoborového centra, kde by fungovalo užší propojení chirurgického oddělení s gastroenterologickým oddělením interny. Něco podobného jsem viděl při své stáži na Cleveland Clinic v USA.

 

Jste specialista na kolorektální chirurgii. Čím se vlastně zabýváte?

Colon je v latině tlusté střevo, rektum konečník. Řeším tedy onemocnění střev a konečníku. Dřív jsem měl jako chirurg daleko širší záběr, ale protože pacientů s onemocněními střev a konečníku přibývá, zaměřil jsem se vysloveně na tuto problematiku.

 

Co vás dovedlo k tomuto oboru?

Myslím, že kolorektální chirurgie si mě sama našla. V roce 1992 jsem se dostal na stáž do USA na jednu z předních klinik do Clevelandu. Byla to úžasná zkušenost, všechno jsem sledoval a doslova hltal. Nejvíc mě zaujaly operace, při kterých je potřeba kvůli zánětu sliznice odstranit celé tlusté střevo a konečník s tím, že se nechá pouze svěrač a nepatrná část přechodu sliznice a kůže. Konečník se pak vymodeluje z tenkého střeva. Pacienti díky tomu nemusí mít trvalý vývod, mohou žít prakticky normálním životem a ženy mohou i otěhotnět a porodit zdravé dítě! Naprosto mě to uchvátilo a od té doby se věnuji výhradně těmto onemocněním. Operuji dnes pacienty z celé republiky.

 

Jaké jsou Vaše koníčky?

Mám rád krásnou literaturu, dlouhodobě se věnuji psychologii a sociologii. Mojí zálibou jsou také dýmky, kterých mám celou, přibližně stodvaceti kusovou sbírku. Snad nejvíc si cením porcelánové fajfky po svém pradědovi, který zemřel v roce 1917. Když si k jeho dýmce dnes přivoním, mám pocit, jako by ji včera odložil… Máme dvouletého vlkodava Argose a tři kočky Pandu, Ganéšku a Maxe, kterým se také rád věnuji, jsou to členové rodiny. Příležitostně sportuji – tenis, lyže.

 

Hodláte se nadále angažovat v politice? Jaké pocity zanechalo vaše šestileté angažmá v Senátu ČR?

Možná, že se časem do politiky vrátím, je to zajímavá zkušenost a politika mne bavila. Potkal jsem mnoho významných lidí od nás i ze světa. Naučil jsem se diplomacii, která je potřebná nejen v politice, ale i v běžném životě. Protože jsem i po dobu svého působení jako senátor nepřestal aktivně operovat, tak věřím, že mne politika nezkazila.

 

RICHARD SEQUENS

Richard Sequens se narodil r. 1956 v Plzni, kde doposud také bydlí. Je ženatý, má dvě děti, dceru Helenu a syna Richarda, a jak nám sám s úsměvem prozrazuje „do rodiny patří též pes Argos a tři kočky.“ Primář Sequens je Plzeňák každým coulem: nejdřív zde vystudoval gymnázium a poté Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy (UK), na které získal atestace z chirurgie prvního a druhého stupně. V Plzni také začala jeho profesní a vědecká kariéra. Od roku 1990 byl odborným asistentem na Lékařské fakultě UK v Plzni, zatímco od roku 2003 přednáší externě na 3. LF UK. Celých dvacet let primář Sequens působil na různých zodpovědných postech Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň. Pak od roku 2002 do roku 2007 byl primářem chirurgie v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze a poté, až do loňského roku, byl přednostou Centra chirurgické gastroenterologie ve stejné nemocnici. Ačkoli primář Sequens nikdy nebyl členem žádné politické strany, výrazně se angažoval v komunální a vysoké politice. Jak sám říká, „politiku považuji za službu společnosti.“ Proto v období 1990 – 2002 byl člen zastupitelstva města Plzně, zatímco v období 2002 – 2008 nezávislým senátorem za obvod č. 9 - Plzeň-město.

 

nemocnice-horovice.cz