NEDOKLUBKO přidává do Léčivého balíčku knížku PRŮVODCE PRO RODIČE PŘEDČASNĚ NAROZENÉHO DÍTĚTE

NEDOKLUBKO přidává do Léčivého balíčku knížku PRŮVODCE PRO RODIČE PŘEDČASNĚ NAROZENÉHO DÍTĚTE
foto: nedoklubko.cz/MUDr. Milena Dokoupilová
20 / 12 / 2020

Světlo světa spatřila publikace, která provede rodiče obdobím po předčasném porodu. Její autorkou je paní primářka neonatologického oddělení Nemocnice Hořovice MUDr. Milena Dokoupilová.

Nádherně ilustrovaná kniha, s níž rodiče po předčasném porodu získají i sadu milníkových kartiček pro zaznamenání velkých momentů jejich miminka do dlaně, vznikla za podpory společnosti AbbVie. V těchto dnech je předávána ve všech neonatologických centrech, kde pečují o předčasně narozená miminka jako součást Léčivého balíčku Nedoklubka. Její distribuce bude probíhat celý příští rok.

S paní doktorkou, která svou práci dělá srdcem a nejedna maminka předčasně narozeného dítěte o ní hovoří jako o andělovi, jsme si povídaly nejen o její nové knížce.

M. Dokoupilova / nedoklubko.cz

Paní doktorko, proč neonatologie? Jak jste se k tomuto oboru dostala a co vás na něm okouzlilo? 

Přímo neonatologie byla vlastně náhoda. Vždycky jsem chtěla dělat více pediatrii než dospělou medicínu, proto jsem sháněla místo na pediatrii a neonatologie mi vstoupila do cesty. I když by se zdálo, že novorozenecké období je velmi krátké, je neonatologie neskutečně široký obor, taková „mikropediatrie“. Kromě odborných znalostí musíte mít i šikovné ruce na jemnou práci s těmi nejmenšími dětmi, k zahození není trochu té fyziky a matematiky a v neposlední míře vám nesmí chybět empatie a psychologická zdatnost pro smutné a nešťastné maminky. S nahromaděným stresem a únavou se musíte umět nějak poprat, vyrovnat. Pro mě je neonatologie nejkrásnější obor, který existuje. Stojíte na samém začátku života.

Co máte v oboru neonatologie za sebou? Jakými pracovišti jste prošla? Kde jste čerpala zkušenosti předtím, než jste „zakotvila na svém vlastním oddělení“ v Hořovicích?

Svoji kariéru jsem hned po ukončení fakulty v roce 1993 začala v Praze u Apolináře, kde jsem pracovala 18 let. Je to moje alma mater, místo kde jsem se naučila vše, co umím. Současně jsem přes 10 let sloužila u převozové stanice pro novorozence, což byla obrovská terénní zkušenost bez velkého zázemí za zády. V letech 2005-2009 jsem pomáhala budovat perinatologické centrum v Albánii, kam jsem pravidelně dojížděla. No a v roce 2011 jsem dostala od majitele nemocnice v Hořovicích nabídku vytvořit intermediární centrum pro novorozence. Doslova jsem si ho mohla vybudovat a vyprojektovat dle svých představ a zkušeností. Začátky nebyly jednoduché, ale v roce 2014 jsme získali statut perinatologického centra intermediární péče.

Vy jste autorkou nové publikace s názvem Průvodce pro rodiče předčasně narozeného dítěte, která právě vychází… Co vás k sepsání knížečky vedlo? Jaký byl impulz k tomu se pustit do práce na této publikaci? Měla jste dojem, že je to něco, co chybí a co by rodiče potřebovali?

Myšlenku jsem měla v hlavě již dlouho. Domnívám se, že informací není nikdy dost. Jsou často na různých místech, brouzdáte po internetu a hledáte a hledáte. Maminky předčasně narozených dětí potřebují informací ještě o něco více, potřebují zahnat obavy, strach a na druhou stranu najít naději, světlo v tunelu. Na porodnicích je informací poměrně hodně, větší problém vnímám po propuštění do domácí péče, kdy se u dětí začnou vyskytovat stavy, které maminky neznají. Proto jsem se rozhodla zkusit napsat pro maminky ty nejdůležitější informace, a to nejen o pobytu na porodnici.

M. Dokoupilová / nedoklubko.cz

Představte nám svou knížku trochu… Co byste o ní řekla? 

Doufám, že se bude líbit a bude maminkám nápomocna k pochopení celé situace, která je potkala a která není většinou jednoduchá. Knížka vysvětluje základní pojmy, výhody kontaktu s dítětem, podporuje důležitost kojení a vůbec výživy nezralých dětí. Odpovídá na nejčastěji kladenou otázku prakticky hned po porodu: „Kdy půjde miminko domů?“ Text ale odchodem miminka domů z porodnice nekončí, pokračuje informacemi prakticky z celého prvního roku dítěte, od prospívání a růstových grafů až po psychomotorický vývoj. Věřím, že maminky ocení i výtvarnou tvořivost, kterou jsme pro ně připravili ve formě omalovánek a vlepování fotografií. Celá publikace totiž může být nakonec i takovým „památníkem“, vzpomínkou na toto období.

Knížečka je doplněna moc hezkými kresbami, které jsou vyloženě balzámem pro duši, pohlazením. Chcete něco říct k obrázkům? Hledala jste sama ilustrátory? Byla to vaše představa, že bude knížka doplněna takovýmito obrázky?

Ilustrátoři, kteří obrázky vytvořili, mi byli doporučeni. Hledala jsem vyjádření klidu a něžnosti, která v těchto nelehkých chvílích rodiče pohladí. Věřím, že nejen moji představu vyloženě předčili. Ilustrace v knize Průvodce pro rodiče předčasně narozeného dítěte jsou prostě nádherné.

S knížkou dostává rodič také milníkové kartičky. To byl také váš nápad? Jak si představujete, že budou kartičky fungovat? Já osobně je vnímám jako velkou psychickou podporu pro rodiče, hlavně maminky… Vnímáte to stejně nebo je pohled lékaře neonatologa ještě trochu jiný?

Když jsem knížku začala psát, tak jsem věděla, že ji nějak propojím s Nedoklubkem. Nejdříve jsem napsala do knížky v úvodu jen odkaz na organizaci, pak vznikl úvod od paní ředitelky Nedoklubka Lucky Žáčkové. A nakonec jsme ke knížce zakomponovali tyto milníkové karty, které mělo Nedoklubko již vlastně připravené. Jejich přidáním ke knížce s následným doplněním ještě o omalovánky se dotáhl celý projekt do dokonalosti (úsměv). Maminky potřebují aspoň na chvíli své myšlenky přepnout, vymalovávání obrázků je dobrou cestou. Prostě se ze všech trablů na chvilku vymalovat. 

Ještě z jiného soudku. Je velmi složitá doba. Celý rok 2020 byl ve znamení celosvětové pandemie… Můžete nějak ve stručnosti říci, jak moc ovlivnila a stále ovlivňuje nemoc covid-19 vaši práci?

V zásadě naši práci pandemie úplně neovlivňuje. Děti se rodí stále. Spíše personálně nás to ovlivňuje…  Jsem neustále v mírném stresu, kdo onemocní a tím naruší chod oddělení. Ale zatím to zvládáme. Některá opatření jako nošení roušek v našich 24 C°, které na oddělení jsou, nejsou úplně příjemná, ale co se dá dělat, musíme se chránit všichni navzájem. Největší problém ale vidím v omezování návštěv u maminek a jejich separaci na oddělení, což je často psychicky velmi náročné a klade i na nás větší nároky. Ale snažíme se situaci s nemocí covid-19 to co nejlépe zvládnout…

Vy s námi, s Nedoklubkem poměrně dost spolupracujete, podporujete nás, jste tu vždy, když potřebujeme odbornou pomoc, názor lékaře neonatologa, chodíváte na akce, které Nedoklubko pořádá… Jsme vám moc vděčné a moc si toho ceníme! Děkujeme… Čím to, že vám Nedoklubko takto – mohu-li to říci – přirostlo k srdci?

Podpora maminek je nedílnou součástí péče o nezralého či nemocného novorozence. A Nedoklubko to dělá v té největší míře. A proč toho tedy nebýt účastna? (úsměv) Já to tak nějak mám od samého začátku pracovní kariéry, můj telefon je plný čísel maminek i třeba po 20 letech. Správně a empaticky informovaná maminka je totiž vždy dobrý základ. Na oddělení máme přísloví: „Vyladěná maminka, vyladěné miminko.“

Co byste přála své nové knížečce Průvodce pro rodiče předčasně narozeného dítěte?

Ať je maminkám prospěšná, ať pohladí a zahřeje u srdce.

A co si přejete do roku 2021?

Věřím, že bude příští rok klidnější. Přála bych si, abychom se zbavili pandemie a provoz oddělení se mohl vrátit do normálních kolejí. Aby bylo dostatek hlavně sestřiček, které budou s láskou pečovat o nezralé děti. A maminkám nezralých dětí přeji, co nejméně komplikovaný průběh na porodnicích a co nejrychlejší přesun do domácího prostředí.


 

KDO JE PANÍ DOKTORKA DOKOUPILOVÁ? 

MUDr. Milena Dokoupilová je primářkou Novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice. Původně pochází z Moravy, od Olomouce, kde vyrůstala do 20 let. Pak jí život zavál do Prahy. Po ukončení lékařské fakulty v Praze nastoupila 1. 11. 1993 na novorozenecké oddělení Perinatologického centra VFN Apolinář, v Praze. Její dceři Ivě byly tehdy dva roky. Specializaci v neonatologii následně získala v roce 1999. Věnovala se hlavně způsobům neinvazivní ventilační podpory extrémně nezralých novorozenců a jejich stabilizaci na porodním sále. Podílela se také na pre i postgraduálním vzdělávání českých i zahraničních lékařů a účastnila se řady výzkumných projektů. Jak sama říká: „Vždy byla pro mě důležitá nejen péče o děti, ale také o rodiče.“ V roce 2009 proto se spoluautory dokončila a vydala knihu pro rodiče Narodilo se předčasně, která má rodičům usnadnit pochopit problematiku nezralých novorozenců. V roce 2010 a 2011 byla rodiči nominována na Cenu purpurového srdce a v roce 2010 ji také získala. Po 18 letech získávání těch nejlepších zkušeností u nejmenších miminek dostala v roce 2011 nabídku vybudovat si vlastní oddělení v nemocnici Hořovice. „Splnil se mi můj sen,“ říká k tomu. „Vyprojektovat si vlastní oddělení podle svých představ, soustředit kolem sebe lidi, kteří tuto práci milují. Kdo by si přál víc,“ dodává. V roce 2014 její oddělení získalo statut Perinatologického intermediárního centra. Oddělení je maximálně otevřené rodičům, kteří jsou přímou součástí ošetřovatelského týmu. „Snažíme se hledat co nejméně invazivní přístupy a co nejrychleji děti svěřovat do péče maminkám,“ popisuje paní doktorka přístup jejího oddělení k péči o miminka. Nenahraditelnou součástí týmu je podle slov jejích slov vrchní sestra Mgr. Kamila Přádová, která toto centrum spolutvoří od samého začátku a každoročně pořádá se sesterským týmem pro odrostlé nezralé děti Zámeckou zahradní slavnost.

Na závěr vyprávění o sobě se paní primářka svěřuje: „Velkou odměnou, ale i překvapením, bylo pro mě rozhodnutí mé dcery. Vystudovala také lékařskou fakultu i přes to, že viděla, jak je tato práce náročná, se rozhodla jít v mých šlépějích. Do tajů neonatologie proniká v ÚPMD v Praze.“


Průvodce / nedoklubko.cz

Předmluva knihy

 

Milí rodiče,

situace, kdy se miminko narodí před plánovaným termínem porodu, je pro každé rodiče velkou zátěží. Nejste na ni připraveni a všechno bude pro vás nové. Najednou leží vaše miminko na jednotce intenzivní péče. Všechno, co jste si plánovali, je najednou pryč, je jinak. A proto nezbývá nic jiného, než tuto situaci přijmout. V Nedoklubku víme, jak složitá cesta s předčasně narozeným miminkem někdy může být. Je plná různých úskalí, komplikací a nových výzev. Miminko, které ještě dlouhé týdny mohlo v maminčině bříšku růst a zrát, je ze dne na den na světě a musí bojovat. A vy s ním. Je to nelehké, často vyčerpávající. Je ale velmi důležité, abyste to přijali a v tomto krizovém režimu začali fungovat.  Život najednou může být jako na houpačce. Všechno trvá tak nějak déle. Jednou jde všechno tak, jak má a druhý den je všechno vzhůru nohama. Každý dosažený milník je velké vítězství. Odchod domů je cíl, ke kterému se budete upínat.

Když se naše dcera před deseti lety narodila, chvíli po probuzení z narkózy jsem se dozvěděla, že moje holčička je moc šikovná, sama dýchá jen s malou podporou a když se budu snažit, mohu jít co nejdříve za ní na oddělení. Bylo to pro mě velmi těžké období, ale tato zpráva mě trochu uklidnila a dodala mi naději. Následně jsem pochopila, že každý na oddělení dělá všechno pro to, aby se naše malá holčička uzdravila a mohla jít domů. Její nejnižší váha byla 580 gramů. V nemocnici strávila 77 dní a domů šla dvoukilová.

A proto také vznikla tato brožurka, která vás provede touto nelehkou situací. Jsou zde vysvětleny důležité pojmy, představeny důležité milníky ve vývoji, odpovídá na nejčastější otázky. Zklidňuje, přináší úlevu a vysvětlení. Dodává naději.

Věřím, že vám pomůže všechno kolem předčasného porodu pochopit a přijmout, abyste mohli být vašemu miminku co nejvíce nápomocni. V Nedoklubku si přejeme podpořit každou rodinu, do které se miminko narodí předčasně. A je mi ctí, že můžeme být u vydání této jedinečné publikace.

Ať se vám dobře čte a ať vám pomáhá!

Nejste v tom sami!

Lucie Žáčková, ředitelka Nedoklubka,  (Dcera Ella, 25+3 t.t., 730g)

Proč společnost AbbVie podpořila vydání knihy?

Předčasné narození děťátka znamená pro jeho rodiče zcela novou, nelehkou situaci, na kterou se nedá předem připravit. Musí se jí však rychle přizpůsobit a pokusit se zvládnout toto psychicky velmi náročné období co nejlépe. Právě v tom by jim měla pomoci tato nová, jedinečná publikace, v níž najdou odpovědi na celou řadu otázek týkajících se předčasného příchodu dítěte na svět. Těší nás, že coby dlouholetý partner rodičovské organizace Nedoklubko jsme mohli vznik této krásné knížky podpořit. Věříme, že rodiče v ní najdou odpovědi na vše, co potřebují při péči o své miminko vědět, a že jim pomůže co nejlépe zvládnout toto náročné, ale krásné období. Ať se Vám kniha líbí!

Autorka: Mgr. Petra Kašparová

www.nedoklubko.cz

 

Tým AbbVie

Nedoklubko / nedoklubko.cz

Zleva: Lucie Žáčková – ředitelka Nedoklubka, MUDr. Milena Dokoupilová – autorka knihy, Ivana Hejtmánková – senior bran manager AbbVie s.r.o.

 

Tagy článku