MUDr. Zuzana Konopková: Praktické lékařka v malé obci? Ano. Jsem vděčná za splněný sen.

MUDr. Zuzana Konopková: Praktické lékařka v malé obci? Ano. Jsem vděčná za splněný sen.
foto: praktickylekarzdiby.cz/MUDr. Zuzana Konopková
19 / 06 / 2020

VE ZDRAVÍ – tak nazvala svou ordinaci v obci Zdiby. Po studiích a pracovních pobytech v Praze se rozhodla otevřít si ordinaci tam, kde k lidem blíž. Sdílí s nimi mnohem víc všední dny a situace, leckdy pozná dřív, než si pacient sedne, že něco není, jak má být. A chce zachovat dlouholetou a dobrou tradici, kterou praktičtí lékaři u nás vybudovali. MUDr. Zuzana Konopková:

Malá ordinace v malé obci, byl to od začátku váš sen o práci lékařky? Je splněný?

Lékařkou jsem se chtěla stát už od dětství, vždy jsem milovala hory, a tak jsem si představovala, že budu „doktorka z hor“ :-). Můj dosavadní život byl však vázán většinou na Prahu, léta jsem zde i pracovala, a zahájení praxe v menší obci (i když v blízkosti Prahy) je tak trochu návrat k mému dětskému snu. I když nejbližší horou, kterou navštěvuji, je Říp:-)! Takže ano, cítím nyní naplnění svého snu a jsem za to velmi vděčná.

Praktickylekarzdiby.cz

Myslíte, že spolu s dalšími kolegy obnovíte legendární institut rodinného lékaře?

Naše země má dlouholetou tradici praktických lékařů s dobrým osobním kontaktem s pacienty, znalostí jejich prostředí, mnohdy máme v péči skutečně celou rodinou s výjimkou dětských pacientů. Zda bude někdy praktický lékař mít v péči i děti je otázkou. Vzhledem k tomu, že naše pediatrie má vysokou úroveň, snažila bych se udržet péči odděleně, pokud bude dostatek pediatrů.

Trend přicházející z jiných zemí spočívající v ambulancích, kde se lékaři střídají bez možnosti vytvoření osobního vztahu mezi lékařem a pacientem má jistě své výhody, ale neměl by zcela nahradit naši dlouholetou tradici v podobě ordinace s jedním praktickým lékařem a jednou zdravotní sestrou. Oba modely si jistě najdou své příznivce, ale nevzdávejme se zcela toho, co jsme si vybudovali a je mnohdy funkční.

DIgitalizace zdravotnictví, online komunikace s pacientem, telemedicína, aplikace... je to dobře nebo špatně, prolínání špičkové technologie s léčením?

Myslím, že se nedá říci, že je to dobré nebo špatné. Má to své místo v určitých situacích, nikoliv však zástupnou roli nahrazující osobní kontakt v ordinaci.

Nezmizí časem kontakt s pacientem? Často je důležitý stejně, jako naordinovaná léčba.

Doufám, že nezmizí. Žádné technologie nemohou nahradit lidský kontakt, naslouchání, empatii a intuici.

Co praktickým lékařům v malé obci chybí nejvíc?

Moje ordinace je v obci poblíž Prahy a nemám pocit, že by mi zde něco chybělo, snad kromě lékárny. Nemohu hovořit za lékaře v jiných obcích, někdy může být problém s dostupností péče specialistů, přehlcení lékařů apod.

A v čem mají největší výhodu před kolegy z nemocnic?

Jednoznačně v dobrém osobním kontaktu s pacienty a jejich rodinami, v jejich dlouholeté znalosti, vzájemné důvěře a respektu, ve vzájemné spolupráci s obcí na osobnější úrovni než ve velkém městě. Někdy už ve dveřích praktik pozná, že „něco není v pořádku“.

Můžete tady bezpečně zachytit i případné případy nákazy covid-19?

Ano. Nemyslím, že by se diagnostika Covid-19 nějak lišila v ordinaci v malé obci a ve městě. U obou většinou lékaři odesílají své pacienty do odběrového centra na základě klinického podezření či epidemiologického šetření. Testování v ordinaci za stávající situace u nás přináší více úskalí než výhod.

Zajímáte se o doplňkové metody, byliny, tradiční čínskou, tibetskou, japonskou medicínu, taiči, ajúrvédu...?

Jsem lékařka s komplexním pohledem na zdraví a onemocnění člověka. Prošla jsem výcvikem v homeopatii, etikoterapii a kraniosakrální biodynamice a zároveň praktikuji západní medicínu. Chci říci, že vše má své místo, jak západní způsob léčení, tak jiné a alternativní léčebné metody, pokud se dělají s náležitou odborností a svědomitostí.

Hlavním uzdravitelem je vždy sám člověk, který onemocní, lékař či léčitel je odborný poradce a podporovatel. I když se potýkáme s nějakou nemocí, zdraví v našem těle je stále přítomno, často potřebuje podpořit a věnovat mu pozornost. I proto jsem dala své ordinaci název „VE ZDRAVÍ“. Uváděné disciplíny jsem nestudovala, ale určitě je uznávám a mají své nezastupitelné místo.

Autor: Jan Hovorka

Foto: Archív Z.K.

 www.praktickylekarzdiby.cz

 

 

Tagy článku