MUDr. Monika Hilšerová: Jaké bude české zdravotnictví po epidemii? Jsou dvě možnosti

MUDr. Monika Hilšerová: Jaké bude české zdravotnictví po epidemii? Jsou dvě možnosti
foto: Foto: Archiv/parlamentnilisty.cz/MUDr. Monika Hilšerová
16 / 04 / 2020

Zdravotnictví se jako systém, a možná i v mnoha detailech, změní. V procesu, který začal už teď, bude hrát významnou roli mladá generace lékařů. Posílit význam odborný, sociální i ekonomický může mnohem efektivněji v odborné skupině. Odpovídající pozici ve struktuře a zdravotnictví ale jen odbornost nezajistí. Je třeba mít přehled a vliv na dění a fungování systému. Česká lékařská komora (ČLK) má vlastní Sekci mladých lékařů, kde je ve vedení lékařka (a také vystudovaná ekonomka), MUDr. Monika Hlišerová.

Proč vznikla Sekce mladých lékařů ČLK? Vnímáte situaci jako generační spor či rozdílné představy o fungování komory? Zapouzdření předchozí generace, lhostejnost k rozvoji vědy a praxe, zúžený prostor pro nová řešení…?

Sekce mladých lékařů vznikla kvůli absenci oficiální skupiny, která by zastupovala mladé lékaře a jejich zájmy. Rozhodně to není generační spor, ale spíše výchova nástupců. Do fungování ČLK jako Sekce nemluvíme, snažíme se zastávat mladých lékařů a vyjednat jim kvalitní podmínky pro vzdělávání a práci a do toho budovat vlastní projekty pro mladé lékaře ale i širší veřejnost.


Mají noví absolventi lékařských fakult zájem organizovat se u vás, spolupracovat?

Snažíme se spolupracovat se studentskými spolky i studenty samotnými již na fakultě. Samozřejmě studentů, kteří mají zájem, je relativně dost, ale bohužel těch opravdu aktivních, je většinou pouze hrstka Je samozřejmě vždy těžké si při velké zátěži v nové práci najít čas zabývat se například změnami ve zdravotnictví. Hodně nám ale pomáhají tvořit náplň naší práce a dávají nám zpětnou vazbu.


Jak vypadá vaše bilance po čtyřech letech - plní se to, co jste si dali jako cíle a úkoly? Co je teď hlavním cílem Sekce?

Našimi cíli je vzdělávat mediky v posledních ročnících o systému, do kterého nastoupí. Tato oblast je velmi opomíjená a mladí lékaři často netuší, jak to v českém zdravotnictví chodí. V každém fakultním městě jsme proto pořádali přednášky s dobrým ohlasem. Dále se zaměřujeme na vyjednávání kvalitních pracovních podmínek a vytvoření stabilního systému postgraduálního vzdělávání, neboť to je u nás velmi nedotažené. Pravidelně se scházíme s ministrem zdravotnictví či jím pověřenými osobami z MZČR ale i dalšími odborníky a některé změny se nám povedly prosadit. Nyní řešíme nový zákon o rezidenčních místech. Nejaktuálnější téma je „odpuštění“ aprobačních zkoušek cizincům, proti tomuto návrhu zákona jsme jasně vystoupili. Dále je stále ve vývoji náš projekt Férové pracoviště, kde mladí lékaři mohou hodnotit pracovní podmínky na svých pracovištích. Funguje docela dobře, ale potřebujeme více recenzí, aby byla hodnocení adekvátně vypovídající.
 
Podporuje vás vedení ČLK?

Samozřejmě. Jsme rádi, že naše projekty a názory jsou podporovány. Samozřejmě ne všechno se obejde bez diskuze, ta ale bývá z pravidla konstruktivní a vede ke zdárnému výsledku


Jak se organizují mladí lékaři v zahraničí? Máte kontakty s podobnými skupinami?

Ano, jsme členové evropské organizace mladých lékařů (EJD) a dvakrát ročně jezdíme na General Assembly (valné shromáždění). Náš současný předseda byl dokonce 2 roky ve výkonné radě EJD. Mladí lékaři celosvětově řeší podobná témata, což je pro nás a naše řešení problémů často inspirativní. Například i náš projekt Férové pracoviště by některé země chtěly převzít.

A koronavir - jak hodnotíte nebezpečí této pandemie, co vytýkáte státu, případně vedení nemocnic? Je rozdíl mezi jednáním nestátních a státních zařízení, například v dostupnosti prostředků? Neměla by boj proti epidemii ČLK řídit, nebo aspoň výrazněji vystupovat do děje?

Odpověď na tuto otázku není pravděpodobně v kompetenci naší Sekce, ale podle mého názoru je velká chyba v chaotické komunikaci mezi všemi zainteresovanými složkami. Měl být okamžitě po vyhlášení nouzového stavu vytvořen krizový štáb, jehož součástí měla být samozřejmě i ČLK. Bohužel do organizace této situace nevidím, takže mohu posuzovat pouze na základě mediálních výstupů, které jak už jsem zmínila, jsou velmi chaotická a často si i protiřečí (stejně jako někdy i samotní ministři). Každopádně já osobně vidím velký problém v tom, že stát na začátku pozastavil veškeré dodávky objednaných ochranných pomůcek do nemocničních i jiných zařízeních (a tím i samotný trh), takže i bez pandemie by jich pravděpodobně bylo málo. Co se s nimi stalo, to je otázka na jiné…
 
Jak vidíte budoucnost v „časech po koronaviru“? Změní se něco zásadního pro lékaře?

Je otázkou, jak z toho české zdravotnictví „vyjde“. Jsou patrně dvě možnosti:

1) pandemii zvládne – nebudou žádná přehlcená nemocniční zařízení ani masová umírání – pravděpodobně díky obětavosti personálu jako je tomu i doteď. Všichni si budou navzájem tleskat a bude se říkat, že zdravotnictví žádnou pomoc nepotřebuje, když odolalo i pandemii, kterou mnohé státy (mnohdy ekonomicky silnější) nezvládly.

2) pandemii nezvládne – pak by se mohlo poukázat na problémy, ať už skryté nebo očividné, které dlouhodobě zdravotnický systém v sobě má, a třeba by byla vůle najít nějaká řešení nebo dlouho odkládané reformy. Osobně budu jistě doufat v možnost první, aby byly co nejmenší ztráty na životech, ale ráda bych, kdyby se „myslelo“ na zdravotnictví a zdravotníky i v době „pokrizové“,

Autor: Jan Hovorka

Foto: mladilekari.cz, archiv/parlamentnilisty.cz

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace