foto: Archiv redakce/MUDr. Michal Strnad
Poskytuje léčbu akupunkturou jako jeden z nejzkušenějších, nejdéle praktikujících odborníků i na další metody Tradiční čínské medicíny (TCM). Pracoval dlouho i ve vedení České lékařské akupunkturistické společnosti, odborné skupiny lékařů v ČLS JEP.
V rámci specializace na interní a cévní onemocnění má dokumentované úspěchy, ověřené postupy a přesné diagnózy. Lidé se k němu do ordinace v Hradci Králové s důvěrou vracejí. Předal hodně zkušeností desítkám studentů vlastní odborné školy Lóngmén, a nyní přemýšlí nad tím, že ordinaci uzavře a péči o pacienty omezí. MUDr. Michal Strnad, akupunkturista:
Léčíte akupunkturou a dalšími metodami desítky let. V jaké oblasti jste nejúspěšnější, pokud se to dá tak říci?
TCM má harmonizovat vnitřní prostředí, takže západní diagnózy jsou vlastně druhotné. Nejčastěji přicházejí pacienti s bolestmi pohybového aparátu, s celkovou únavou a vyčerpaností, a psychickými problémy, což se může projevovat gynekologickými a reprodukčními problémy, chronickými nemocemi a řadou dalších potíží.
Kolik už vaše škola Longmén poslala do světa vzdělaných lékařů-akupunkturistů?
V naší škole studovalo a absolvovalo asi padesát lékařů.
Absolvují u vás i nelékaři?
Ano, samozřejmě. Řada z nich jsou farmakologové, fyzioterapeutky, zdravotní sestry, ale i různí maséři. Poměrně dost nezdravotníků ale během dvou let nevydrží náročnost výuky, u děvčat to také docela často bývá těhotenství. To „postihne“ asi čtvrtinu absolventek.
Odhadnete, kolik jste měl v Hradci Králové pacientů, léčených akupunkturou a TCM?
Za posledních pětadvacet let asi 8 000, řada z nich přišla opakovaně buď pro stejné potíže nebo naopak pro různé potíže, které se objevily později.
Chystáte se ukončit aktivní praxi. Nebudou vám studenti a pacienti chybět?
Možná za čas, ale ukončením praxe mi přestane setrvalý stres, o který se pečlivě staral kleptokratický stát a jeho tzv. zdravotní pojišťovny, svojí mnohaletou ekonomickou a papírovou šikanou.
Mohou se k vám ještě hlásit noví studenti?
Ano, dál budu učit. I když v současnosti jsme přešli aspoň částečně na distanční výuku, zvlášť v prvním ročníku.
Ministerstvo zdravotnictví oficiálně neuznává metody TCM, jen akupunktura má určitou výjimku. Jak byste tento dlouholetý problém řešil z hlediska vlastní praxe a zkušeností?
Je to velmi krátkozraké. Už před dvaceti lety jsme s několika kolegy došli k “pracovnímu centru akupunktury či TCM” pod vedením vyškoleného lékaře, kde by byli také farmaceuti, fyzioterapeuti, maséři a další profese. Současná situace je velmi nepřehledná, a pod hlavičkou TCM pracuje řada nevyškolených lidí, akupunkturu provádějí i nelékaři, navíc bez dostatečného zaškolení (ostatně ji provádí i řada lékařů, kteří sice na to mají papír, ale ne praktické zkušenosti). Právě díky odmítavým postojům ČLK a ministerstva zdravotnictví není nikdo, kdo by zaručil dostatečnou úroveň a schopnosti všech těchto lidí.
Mohly by zdravotní pojišťovny podpořit využití metod TCM, například pro prevenci a ve spolupráci s lékaři i pro léčbu?
Podle mých pětadvacetiletých, velmi špatných zkušeností s pojišťovnickým systémem, jsem zásadně proti, leda v rámci výběrového pojištění/připojištění.
Ostatně pro celou ambulantní sféru (západní i východní medicíny) bych doporučil přejít na pokladenský systém. Výrazně by se projasnil tok peněz a snížily by se úniky. Lidé by mohli kontrolovat finance, které vydali za své zdraví (mělo by to i výchovnou funkci), a hlavně kolik jim z toho stát a jeho organizace proplatí ze zdravotní daně, kterou si musíte povinně platit.
Napíšete memoáry?
Nikdy jsem o tom neuvažoval. Zatím mám rozepsané dvě knížky o akupunktuře… už dvacet let !
Autor: Jan Hovorka
Foto: Archiv redakce
www.tcmcentrum.cz
//www.hospitalin.cz/svet-nemocnic/inzerce/
POZOR! Zájemci o provozování ordinace v Hradci Králové se mohou obrátit na naši redakci. Kontakt s MUDr. Strnadem rádi zprostředkujeme.
Pište na hovorka.jan@centrum.cz.