MUDr. Martina Kykalová: Akupunktura? Nástroj, který neodděluje tělo a duši

MUDr. Martina Kykalová: Akupunktura? Nástroj, který neodděluje tělo a duši
foto: www.tcmrevue.cz/MUDr. Martina Kykalová
03 / 05 / 2022

Pokud je akupunktura součástí nebo podporou léčby, jednoznačně patří pod kontrolu lékaře. Přestože o účincích a využití ví česká medicína už přes padesát let, konzervativní legislativa využití pro pacienty neulehčuje. Lékaře, kteří akupunkturu vystudují a používají, počítáme na stovky.

Z celkem 50 000 členů ČLK je to opravdu zlomek. Tím více si musíme vážit profesionálů, kteří dokáží pomoci pacientům díky tomu, že si akupunkturu a další metody osvojili. K našim specialistům, kombinujícím více metod, patří i MUDr. Martina Kykalová.

Martina Kykalová / www.tcmrevue.cz

Patříte k několika stovkám lékařů, kteří v ČR mohou oficiálně aplikovat akupunkturu. Co ve vás vyvolalo zájem o tuto metodu?

Akupunktura mě zaujala již při studiu medicíny na vysoké škole. Při výuce na fakultě mi scházel přístup, který by v léčbě zahrnoval současně péči o tělo i duši a tak jsem ke studiu 3.LF UK připojila i 3.leté studium akupunktury na 1.škole Tradiční čínské medicíny v Praze. 

Čím více akupunkturu a koncept TČM praktikuji, tím více jsem vděčná, protože díky ní mám v rukou nástroj, který neodděluje duši a tělo, chápe, že jsme jedineční a zároveň součástí vesmíru, že je lepší začít kopat studnu, dříve, než dostaneme žízeň - tedy je to systém převážně preventivní, harmonizační, podporující sebeléčivé schopnosti, nebojuje s nemocí, ale pomáhá návratu k rovnováze. 

S čím za vámi chodí pacienti nejčastěji, pokud jde o jehličky?

Asi nejčastěji chodí lidé s bolestmi zad a zmrzlým ramenem, a pak lidé, kteří jsou západní medicínou vyšetřeni od hlavy po patu a "nikde nic" - a oni se přesto necítí dobře, mají pocity pecky v krku, neklidu, nervozity, nespavost, zažívací potíže. Často chodí ženy s poruchami štítné žlázy, menstruačními obtížemi (PMS, bolesti, cysty, myomy), bělením konečků prstů, únavou a vyčerpáním.  

MUDr. Martina Kykalová / www.tcmrevue.cz

Umíte propojit západní medicínu, TCM a různé filozofie nebo životní styly. V čem vidíte hodnotu takového prolínání?

Vnímám zdraví jako dynamickou rovnováhu na vrcholu kopce a na ten kopec vede tisíce cest. Jedna jde ze západu, jiná z východu a je tam i moře dalších.  Tím, že se mohu podívat ze shora, tak vidím, že všechny existují, nestojím jen u úpatí té "své" cesty, kde by se mi mohlo stát, že si myslím, že jiná není. 

Díky tomuto pohledu z výšky, vidím všechny co znám a vím, že je tam i spousta jiných, které neznám,  některé jsou více pasivní (operace) jiné více aktivní (dietetika, cvičení, péče o prostředí, meditace, práce s energií, nastavením mysli.....), ale jsou tam. 

Každý z nás si může na své cestě za zdravím vybrat tu svou. Volíme podle toho, kolik máme času, jakou máme vrozenou konstituci, momentální energii, v jaké jsme životní etapě či jaké je roční období. 

Hodnotu prolínání vidím v možnosti nalezení jedinečné cesty pro každého z nás a znamením, že jdeme dobrým směrem je náš životní pocit naplněnosti, radosti a živosti. 

Hodně se soustřeďujete na pomoc ženám. Mají více problémů, těžší život a komplikovanější cestu ke zdraví než muži?

Ne, to si nemyslím. Myslím, že jsme na tom stejně jako muži :)! Tím neříkám, že jsou ženy a muži stejní, to ne, jsme zrozeni k propojení a přijetí vzájemné dokonalosti ve svých rozdílech, darech a talentech. Spojení jinu a jangu uvnitř i vně. 

Důvod zaměření je mnohem jednodušší, zaměřuji se na ženy, protože jsem sama žena, matka, manželka, dcera, sestra a mám blíž k pochopení prožívání, k vnímání cykličnosti a životních etap žen a také mě častěji oslovují :).

Co je harmonie – stav bez potíží, vnitřní klid, nedosažitelný stupeň psychické rovnováhy…?

Myslím si, že pro každého z nás to bude trošku jiný pocit. Pro mě je to spokojenost, naplněnost a když se takto cítím, cítím život a vše je možné. Tedy dosažitelná harmonie je. Pro mě chvilku a dlouhodobě na tom pracuji:) 

Myslím, že je tu kolem nás pořád, jen někdy se od vnímání harmonie odkloníme na základě našich přesvědčení a zkušeností z minulosti k vnímání problému, naskočí nějaký starý program a máme pocit neharmonie, nedostatku, frustrace, zklamání, hněvu, strachu.... pro naše zdraví je pak moc důležitý dlouhodobý poměr, toho, kdy vnímáme harmonii a kdy ne, kdy jsme spokojení a kdy ne.

A potíže? Když jsme více v negativních pocitech vyhodnotíme situace, co v životě zažíváme, jako "potíže“, i když bychom stejnou situaci z pocity naplněnosti vyhodnotili jako skvělou příležitost pro rozvoj a růst, nebo bychom si jí vůbec nevšimli. Tedy harmonii vnímám i jako stav, kdy se nám dějí stejné věci, ale my je nezažíváme jako potíže. Zažívám-li potíže, beru to jako signál, že nejdu životem v souladu sama se sebou a tedy je to hnojivo, energie, kterou mohu použít pro odloupnutí a přijetí nějaké slupky mých přesvědčení z minulosti a zase se tak dostat blíže ke své podstatě.

Harmonie je pro mě stav přijetí sebe sama a svých kořenů, procítěné do morku kostí s dary, talenty i stíny. Pocit, že tak jak jsem, jsem v pořádku. 

Může být akupunktura a další metody využity v českém zdravotnictví více, efektivněji, s méně překážkami?

Věřím, že ano. Myslím si, že tato přelomová doba, kdy se rozpadá celá řada starých systémů, přinese změny i ve veřejném zdravotnictví, a nejen akupunktura bude více využívaná napříč všemi obory, a stane se klasickým prostředkem na cestě za zdravím. Velké využití má v primární prevenci a u funkčních nerovnováh, jako podpora v rámci terapie u neurologických či interních onemocnění a následně i pro udržení rovnováhy po nějakém akutním zásahu.

Jaký je zájem mladých lékařů o metody TCM, bylinky a samozřejmě jehličky?

Zájem roste, pořád se jedná o desítky jednotlivců, ale proud se stále zvětšuje. Vnímám mnohem větší otevřenost a touhu umět se podívat z nadhledu, pochopit různé souvislosti a umět objevit příčinu a důvod nemocí. 

Co předáváte pacientům, klientům a řekněme nelékařským zájemcům o vaše metody? Naději, um, schopnost a způsob samoléčby?

Důležité pro mě je, aby lidé chápali proč došlo k nerovnováze a pak jaké jsou možnosti návratu k rovnováze a že je to v jejich rukách. Já jsem průvodce a sdílím s nimi všechno co vím a umím, podpořím je, ale jít musí sami, vedu je cestou poznání, přijetí, jejich moci a sebelásky. Procházíme časovou osou života, kompletní diagnostikou podle TCM, diagnostikou z pulzu i jazyka, poté vysvětlením základních principů TCM a fungování našeho těla, řekneme si psychosomatické souvislosti, seznámím je s pilíři zdraví (dietetikou, cvičením, spánkem a prací s emocemi a myslí) a možnostmi terapie akupunkturou, masážemi či bylinkami. Když totiž chápeme proč a víme kudy, tak můžeme vyrazit. Byť třeba jen krůček po krůčku. 

Máme u nás dobrou základnu pro užívání bylin, nebo je lepší hledat registrované produkty u ověřených dovozců a spolehlivých výrobců?

Bylinná terapie je vedle akupunktury jedním z pilířů terapie a cestou návratu k rovnováze. Čínské bylinné směsi jsou lety a praxí ověřené a myslím, že v dnešní době máme i zde v ČR dobrou základnu výrobců a distributorů - jak pro bylinné směsi podle receptur TCM, tak i pro využití našich českých bylin. Zase je potřeba se podívat z nadhledu a najít si tu svou cestu, cestu svého srdce. 

 

Autor: Jan Hovorka

CENTRUM SDÍLENÉ PÉČE, PRAHA 1, REVOLUČNÍ 19

Kontakt: recepce@tcm21.cz nebo 773238008

www.tcmrevolucni19.cz

Tagy článku