MUDr. Libor Zahradníček, ON Kladno: Přetlak na nefakultní nemocnice je hrozivý. Mnohé se dalo řešit jinak!

MUDr. Libor Zahradníček, ON Kladno: Přetlak na nefakultní nemocnice je hrozivý. Mnohé se dalo řešit jinak!
foto: nemocnicekladno.cz/ON Kladno
13 / 03 / 2021

Už více než rok čelí české zdravotnictví pandemii covid-19. Ukázala se řada nedostatků v systému, zmizely iluze, že si se vším poradíme, protože věda je na výši a systém jeden z nejlepších na světě.

Lékaři a sestry, záchranáři a všichni, kdo mají blízko ke zdravotnictví, především v krajích, byli od první chvíle v první linii. Po roce je ale situace místy ještě dramatičtější. Oblastní nemocnice Kladno se ocitá v kritické situaci. Co se děje? Odpovídal MUDr. Libor Zahradníček, náměstek pro léčebně preventivní péči:

Vyhlásili jste stav hromadného postižení osob. Co to znamená pro veřejnost ve vaší spádové oblasti? Lékaři z vaší krajské nemocnice jim nepomohou, do nemocnice nesmějí?

Ani v nejmenším. Nadále se budeme snažit pomoci všem, kteří se na nás obrátí, a to nejlepším možným způsobem. Vysíláme tím však signál, že naše personální i technické kapacity jsou zcela naplněny. Znamená to také, že nemusíme být schopni dodržet standardy ošetřovatelské a léčebné péče.

Proč nastal podle vás tak razantní nárůst potřeby hospitalizovat?

Nejsem odborník epidemiolog. Ale jsme svědky stále stejného. Rozvolnění epidemiologických opatření, které nerespektuje stav epidemie, denní počty nově pozitivních vylučují schopnost testovat a trasovat všechny nové záchyty. A každá další vlna přichází do vyčerpanějšího a plnějšího zdravotního systému, který pro mne neuvěřitelně dokáže stále poskytovat plnou péči.

V srpnu se nenasadily roušky a před podzimními volbami se dělalo jako že nic. Po říjnovém lockdownu přišlo předvánoční rozvolnění a po lednovém zabrzdění se zavřelo nezavřelo před zimní sezonou. Co se stane nyní? Kapacity nemocnic jsou zcela naplněné a čísla začínají klesat. Opět otevřeme předčasně?

Jakou vaši zkušenost byste předal kolegům v krajských nemocnicích? Vyčlenit co nejvíc oddělení jen pro covid pacienty, zajistit předem možnost převozu, dříve propouštět ty, kteří se zlepšili…?

Zkušeností mají všichni dost svých. Přelomová léčba neexistuje, každý má své favority – rekonvalescentní plasma, MLS Laser, monoklonální protilátky, virostatika a kortikoidy atp. Vyčlenit se musí tolik míst, kolik je potřeba a přitom ponechat dostatek pro necovidové pacienty, kteří se nikam nevytratili. Převážet není kam, dříve propustit, znamená, že se pacient za dva dny vrátí.

Na nefakultní nemocnice je obrovský přetlak práce – zajišťují standardní provoz, nestandardní péči o covidové pacienty a dále musí zabezpečit odběr a vyšetření PCR testů, antigenních testů a od nového roku nově očkování. To vše v situaci, kdy již před epidemií byla mnohá oddělení částečně uzavřena pro nedostatek personálu. Mnohé se dalo řešit jinak, aby největší zátěž nedopadla na tyto nemocnice.

 

Text: Jan HOVORKA

Foto: Archiv ON Kladno

www.nemocnicekladno.cz

Tagy článku