MUDr. Kristýna Hasenöhrlová: Porodnice podporuje bonding

06 / 03 / 2014

Pokud proběhne porod bez komplikací a novorozenec je zdravý, mohou maminky v porodnici Pardubické krajské nemocnici, a.s. nově využít bonding. To je strávení prvních až dvou hodin po porodu s čerstvě narozeným dítětem u sebe, což podporuje utváření vzájemných vazeb a přispívá ke klidnějšímu začátku života novorozence.

 

„Jsme zatím na začátku, snažíme se bonding podporovat zhruba dva měsíce. Ohlasy jsou velmi pozitivní,“ říká lékařka Kristýna Hasenöhrlová z dětského oddělení, které spolu s Porodnicko-gynekologickou klinikou přichystalo tuto novinku.

 

Co vlastně znamená bonding?

Z angličtiny se překládá jako lepení nebo přilepení. Je to kontinuální pokračování života dítěte mimo dělohu. Hned po narození, když se přeruší a zasvorkuje pupečník, se dítě položí na břicho maminky. Jsou v kontaktu „skin to skin“, tedy kůže na kůži. Samozřejmě je to možné pouze za podmínky, že celý porod probíhá bez komplikací.

 

Už tedy není novorozenec nejprve odnesen na porodní box ke zvážení, změření a dalším poporodním procedurám?

Pokud má maminka zájem o bonding, tak dostane dítě hned po porodu na břicho. Otření a zabalení novorozence je možné provést na těle maminky. Záleží samozřejmě na ní, zda jí je to příjemné. Miminko u ní může zůstat třeba čtvrt hodiny, pak je ošetřeno na porodním boxu a zase je jí vráceno. Pokud to zdravotní stav dítěte a maminky umožní, může být miminko ponecháno s matkou i dvě hodiny.

 

Základní podmínkou bondingu je nekomplikovaný porod a dobrý zdravotní stav novorozence. Je to tak?

Porod musí probíhat fyziologicky, tedy spontánně bez pomocí kleští nebo vakuumextraktoru. Po komplikovaném porodu musí stav miminka nejdříve zhodnotit lékař, pokud je dítě v pořádku, lze ho přiložit. Jiné je to u porodu císařským řezem. Pokud se provádí ve spinální anestézii, dítě můžeme na chvíli přiložit k tváři maminky. Potom je odneseno k ošetření, protože není možné, aby na operačním stole bylo dítě ponecháno na hrudi maminky. Při celkové anestézii může maminku zastoupit tatínek.

 

Muž tedy může zastoupit ženu?

Samozřejmě. Zkušenost s tatínky máme po porodu císařským řezem. Podmínkou je, že se otec musí svléknout do půl těla a novorozenec je mu přiložen „kůže na kůži". Ohlasy od tatínků jsou velmi pozitivní.

 

Ženy mají zájem o bonding?

Když se kterékoliv maminky zeptáme, zda chce dítě po porodu položit na břicho, tak je většina nadšená. Ženy jsou šťastné a děti jsou klidnější, méně pláčou, dobře si stabilizují teplotu. Některé menší porodnice, kde je méně porodů, už bonding zavedly dříve. U větších porodnic je to složitější. Ale chceme se posunout dál a vyjít maminkám vstříc. Nyní budeme mít i speciální dečky pro bonding, do kterých bude miminko zabaleno. A především si myslíme, že bonding má smysl pro dítě i maminku.

 

Jinak řečeno – na těle maminky vstupuje do života klidněji…

Určitě. Jak již bylo řečeno, dítě je po přiložení na břicho matky klidnější, méně pláče. Tělo maminky je pro novorozence mnohem příjemnější než vyhřátý inkubátor. Pozitivní je to i pro ženu, nosila v sobě dítě, těšila se na něj, nyní se narodilo a může ho mít hned u sebe. Buduje se tak vzájemný vztah mezi nimi.

 

Jsou i ženy, které se po porodu fyzicky necítí na bonding?

Většina maminek má o bonding po porodu zájem. Pokud se během poporodního ošetřování maminka necítí příjemně, je prostor pro ošetření miminka. Vždy je to o domluvě maminky a zdravotní sestry. Správně by měl bonding trvat alespoň dvě hodiny, ale i kratší doba má smysl, protože jde o sblížení s miminkem.

 

Žena se může v podstatě kdykoliv rozhodnout, že má zájem o bonding?

Pokud u nás budoucí rodiče absolvují předporodní kurzy, tak již během kurzu je o této možnosti informuje. Ohlasy od budoucích rodičů jsou převážně pozitivní. Říkáme jim o bondingu i při nástupu do porodnice, ale pochopitelně se mohou rozhodnout až po porodu. Zdravotní sestry se jich zeptají, zda mají zájem o bonding, pokud je dítě v dobrém stavu a bonding je možný.

 

nemocnice-pardubice.cz