MUDr. Karel Nešpor: Půl promile na kole? Sebemenší množství alkoholu  je nebezpečné!

MUDr. Karel Nešpor: Půl promile na kole? Sebemenší množství alkoholu  je nebezpečné!
03 / 06 / 2019

Za podpory některých politiků se rozjíždí kampaň, prosazující toleranci alkoholu u cyklistů. Zabaleno je to do tvrzení, že do 0,5 promile je dávka neškodná. Populismus a snaha zavděčit se hlučné, agilní a barevné komunitě či majitelům sklípků se mísí s lhostejností k okolní realitě. Většina lidí, a drtivá, prostě pít nemusí. Dost problémů mají řidiči a chodci s cyklisty - s podnapilými velocipedisty je koexistence v dopravním prostoru zdraví a životu nebezpečná. Pro všechny zúčastněné. Přibývá nehod a mrtvých nebo zraněných cyklistů i chodců. Co na alkohol za řidítky bicyklu říká odborník na slovo vzatý, MUDr. Karel Nešpor?

 

Dnes se bojuje o povolení alkoholu cyklistům. Jaký je váš názor, ovlivní i minimální množství alkoholu schopnosti ovládat kolo?

I malá množství alkoholu jsou nebezpečná pro cyklistu i jeho okolí. Je to stejné jako při řízení auta. Cyklista při jízdě z kopce dosahuje podobné rychlosti jako automobil. Navíc kolo je méně stabilní, je citlivější na nerovnosti terénu, boční vítr atd.

 

Hladiny alkoholu a řízení

  • 0,2 promile: Sklon riskovat, nadměrná sebedůvěra, hůře rozezná pohybující se světla, slabší odhad vzdálenosti, obtížně dělá dvě věci současně.
  • 0,5 promile: Jako výše, ale ve větší míře. Zhoršený úsudek a koordinace. Delší reakční čas, oči se hůře přizpůsobují přechodu světla a tmy, horší vnímání barev (semafory!), klesá soustředění. Obtíže při zatáčení. Poruchy rovnováhy u cyklistů a motorkářů.
  • 0,8 promile: Další poruchy vnímání, např. horší vnímání okraje zorného pole. Obtíže při zpracování informací. Roste bezohlednost. Klesá soustředění a zhoršuje se krátkodobá paměť.
  • 1,2 promile a více:Navíc špatná orientace. Má problém udržet směr. I zkušený řidič může sešlápnout plyn místo brzdy. Obrovské riziko.

 

Proč myslíte, že povolení alkoholu prosazují politici?

Hlasy tak nezískají, právě naopak, hodně lidí by se tím cítilo ohroženo. Možná v tom bude mít prsty alkoholová lobby, třeba svého času hostili pivovarníci parlamentní výbor v jistém brněnském pivovaru.

 

Jaký je váš názor na vinařské cyklostezky? Nejprve vznikly, pak slouží jako argument…

2 dcl běžného vína obsahuje přibližně stejně alkoholu jako 0,5 dcl destilátu nebo půl litru 12° piva. Jestli pochází alkohol z plesnivého ječmene, shnilého ovoce nebo brambor je s ohledem na řízení úplně jedno.

 

Co se děje v mozku člověka, když si dá pivo nebo sklenici vína a v letním horku jede na kole?

Alkohol je rozpustný ve vodě, když je v těle vody málo, stoupne jeho hladina rychleji. To je nebezpečné i pro chodce, natož pro cyklisty.

 

Jezdíte vy na kole?

Kdysi mi kolo někdo ukradl a jsem mu za to dodneška vděčný. Chůze mi svědčí víc.

 

Je rozdíl mezi řidičem auta a cyklistou, kteří vypili stejné množství alkoholu? Ve schopnosti reagovat, uvažovat a podobně.

Na tuto otázku jsem už odpověděl.

 

Zaznamenali jsme “obranu” cyklistů, že chodci také pijí a chodí po ulicích. Zastal byste se jich? Je chodec s 0,5 promile stejně nebezpečný jako cyklista?

Rozdíl mezi chůzí a jízdou na kole je v rychlosti. Alkohol prodlužuje reakční čas a zhoršuje stabilitu. To je pro cyklistu mnohem nebezpečnější než pro chodce. Navíc při pádu za chůze se spíše uplatní vrozené obranné reflexy. Chodili jsme totiž už v době kamenné, kdy cyklistika neexistovala.

Jsou ale lidé, kteří by neměli pít alkohol vůbec, ať už se po světě pohybují jakkoliv.

Kdo by měl od alkoholu zcela abstinovat?

– Ti, kdo řídí nebo se věnují jiným rizikovým činnostem včetně jízdy na kole

– Lidé závislí na alkoholu.

– Nemocní s určitými chorobami.

– Ti, kdo jsou léčeni léky, jež se s alkoholem nesnášejí.

– Lidé se zhoršeným sebeovládáním a sklony k násilí.

– Těhotné ženy a ty, které nevylučují otěhotnění.

– Děti a dospívající.

– Závislí na nealkoholových drogách.

– Patologičtí hráči (alkohol zhoršuje sebeovládání).

– Dospělé děti závislých a další lidé, pro které je alkohol zvlášť nebezpečný.

 

Zejména v noci vidíme na kolech lidi, kteří jedou z hospody nebo zjevně z večírku, kde požili i jiné návykové látky. Přiznávají se vám vaši pacienti, že jezdili nebo jezdí pod vlivem na kole nebo v autě?

Ano a řada z nich na to doplatila těžkým úrazem.

 

Magistrátní organizace doporučuje dát si pivo a jít pěšky, místo jízdy autem například do centra. Je to dobrý způsob reklamy pěší chůze?

Trochu bych to poopravil: Dopřejte si šálek dobrého čaje a vypravte se, kam uznáte za vhodné. Střízlivost totiž dává svobodu.

 

Jan Hovorka

 

www.drnespor.eu