foto: Archiv IB / redakce/MUDr. Ivan Erben
Už skoro deset let žije a pracuje v sousedním Bavorsku. V závěru studia se díky programu Erasmus dostal za hranice, dokončil studia, naučil se německy a rozhodl zůstat. Aktuálně působí na klinice anesteziologie a intenzívní medicíny v Bayreuthu a jako lékař-záchranář v rámci Bavorského Červeného kříže.
Má potřebné aprobace a certifikace, potvrzované bavorskou lékařskou komorou. Zaznamenal výzvu prezidenta ČLK k dočasnému návratu. Pro žádného lékaře, který si vybudoval v zahraničí stabilní a profesionálně náročnou pozici, to nemůže být jednoduché. Jaký příběh prožívá MUDr. Ivan Erben? Odpovídal našemu magazínu HOSPITALin:
Co vás vedl k tomu, že jste se vydal pracovat do zahraničí?
Jako student posledního ročníku lékařské fakulty jsem studoval jeden semestr v rámci programu Erasmus na německé univerzitě. Při této příležitosti jsem se naučil obstojně německy, ale především jsem měl možnost se seznámit s velmi dobře propracovaným a jasně definovaným předatestačním systémem ve Spolkové Republice Německo. V roce 2011 byla v Německu poměrně vysoká poptávka po zdravotnických profesích, proto jsem se rozhodl tuto příležitost vyzkoušet.
Můžete už porovnat výhody a nevýhody, co byste doporučil českým kolegům? Vyrazit do ciziny za zkušenostmi, které doma získají?
Velikou výhodou v Německu je již výše zmíněný systém předatestačního vzdělávání, který je jasně definovaný a léty prověřený. Každá spolková země se v tomto samozřejmě v drobnostech liší, ale v Bavorsku, kde já působím, nemohu vzdělávacímu systému nic vytknout. Existuje možnost sebevzdělávání. V Německu například máte nárok navíc k dovolené na 5 dní za rok placeného volna pro vzdělávací akce, semináře a kongresy a hospitace. K tomu dostanete od zaměstnavatele i roční příspěvek pro takovéto účely. Díky dobré kooperaci je samozřejmě možné vše absolvovat i v Rakousku a i Švýcarsku. Výhodou je samozřejmě i výše finančního ohodnocení, která je v případě nastupujícího lékaře dosti rozdílná oproti České republice. Nevýhodou může pro někoho být vzdálenost od domova, rodiny, přátel. Pocit, že člověk pracuje v cizině, ale postupně zmizí, a to především díky EU a otevřeným hranicím.
Co byl největší přínos pro vaši specializaci?
Nastoupil jsem na veliké klinice s vysokou odborností a širokým polem působnosti napříč většinou klinických oborů. Bylo mi umožněno se postupně propracovat ke všemu co naše klinika a náš obor pacientům nabízí. Tomu odpovídalo i špičkové technické a materiální vybavení, které jsem mohl používat. A zároveň i práce pod dozorem a získání zkušeností od ostatních kolegů. Vážím si toho.
Mohli bychom v Česku nabízet praxi kolegům z evropských zemí? Čím bychom pro ně byli přitažliví?
V České republice máme velmi kvalitní systém výuky mediků na lékařských fakultách, což potvrzuje, dle mého názoru, také dobré jméno českých a slovenských lékařů v zahraničí. Nicméně moje osobní zkušenosti jako práce lékaře na území ČR jsou nulové, proto nejsem schopen na tuto otázku odpovědět.
Co byste českému lékařskému systému nejvíc vytkl?
Od roku 2011 pozoruji, že došlo k mnoha zlepšením. Český zdravotní systém rozhodně patří v EU k těm lepším. Ale je stále podfinancovaný. Chybí možnost výraznějších zdravotních připojištění a kvalitnější příplatkové péči. Odvody za děti, studenty státní zaměstnance jsou pořád dosti nízké. Ale i netransparentnost. A to zejména v případě lékové politiky, předražených zakázek, přístrojů, a tak dále. Několikrát do roka se mi stává, že některý lék není v ČR dostupný. Přejedu hranice a tam lék je dokonce na skladě dané lékárny. I díky tomuto pak chybí peníze tak, kde jsou potřebnější.
A co doporučil?
Má to vůbec smysl? Jedno je ale snad každému jasné - motivovaný a kvalifikovaný personál sester a lékařů je alfa a omega kvalitní péče. Toho jsme si i my v Německu všimli v extrémních situacích, například letos o Velikonocích během COVID pandemie. I tak se s tímto problémem nadále potýkáme. Udělejme tyto profese pro mladé začínající lidi opět atraktivnější.
Vrátíte se na základě výzvy prezidenta ČLK do Česka pomáhat v rámci pandemie?
Umím si představit nějakou krátkodobou výpomoc za předpokladu stavu nejvyšší nouze, pokud by se mi podařilo nějakým způsobem uvolnit ze současného pracovního poměru - například ve formě dovolené.
//klinikum-bayreuth.de/