Markéta Procházková: Potřebuji vnitřní klid a sílu na jeviště

12 / 05 / 2017

Je to paradox, a vlastně docela přirozené. Divák jde na představení jednou za čas a herci jej strhnou, nadchnou a pobaví. Málokdo však přemýšlí o tom, že včera a zítra, možná už jednou dnes, byli herci na jevišti a vydávali ze sebe maximum. Profesionálně odvedený výkon žádá, zejména v muzikálu, absolutní vypětí, soustředění, kondici. Není divu, že mnozí z umělců bývají přecitlivělí, a hledají způsob, jak si odpočinout, nabrat nové síly. Střídání “normálního” fungování s divadelním je náročné samo o sobě. Proto i způsob, metody, jak herci relaxují, často víc odhalí jejich povahu a osobnost.

 

Činohra bývá komornější, klidnější i hloubavější. Televizní seriál je rutina. FIlmové natáčení jsou akce s dlouhými přestávkami. Muzikály je vodopád, dravý proud, který zahltí a vybičují téměř všechny smysly. Tanec, choreografie, hudba, zpěv i řeč, koordinace, propojení všech aktérů, a největší břímě spočívá na protagonistech. Jaké to je být hvězdou této nejnáročnější disciplíny? Ptali jsme se zkušené herečky, aktuálně například představitelky jedné z hlavních rolí v novém muzikálu Rocky (Adriena), Markéty Procházkové.

 

Zpravidla se o vás říká, že jste muzikálová herečka. Cítíte se tak, jako především, nebo výhradně žánrově zařazená umělkyně?

Není to předčasné nebo nespravedlivé škatulkování. Musím říct, že pokud jsem tam zaškatulkovaná – můžu být jedině ráda. Neboť správný muzikálový herec by měl umět hrát, zpívat a tančit, alespoň dle správné definice „muzikálový herec“. Dokonce mi to nepřijde ani předčasné po těch 11 letech, které tomu aktivně věnuji. Ale já si sama nerada dávám jakýkoliv přívlastek. Je pravda, že jsem se nikdy neuměla rozhodnout, zda mě baví více hrát nebo zpívat, tanci jsem též propadla, a tak holt dělám muzikál – a jsem za to opravdu moc vděčná. A dokonce mám obor Muzikál i vystudovaný. Ale cítím se být hlavně „Člověkem“.

 

Markéta Procházková

Markéta procházková | Wikipedia

 

Který z muzikálů, kde jste hrála, máte nejraději?

Převelice těžká otázka. Miluji svou práci a snažím se milovat každou roli. Ale když tedy mám poukázat na nějakou (a stoprocentně i nějakou zapomenu) – byla by to role Mimi z muzikálu Rent, role Esmeralda z muzikálu Quasimodo, role Romana/Fantomima z muzikálu Touha, role Eliška z muzikálu Tajemství, role Bonnie z muzikálu Bonnie a Clyde a role Adrian z muzikálu Rocky.

 

A který z těch, kde jste nehrála? Světová klasika, experimenty, avantgarda…?

Třeba Chorus Line.

 

Musíte si pěstovat kondici. Co je váš zaručený rituál, postup, jaké volíte metody?

No musím… Spíš chci. Neustále chodím na zpěv ke své profesorce, kterou mám již 11 let. Mám své lidi, kterým věřím a ptám se na rady a nechám si pomoct, když je třeba. Navštěvuji lekce tance, jógy apod. – teď jsem dlouho nebyla, díky malému množství času, tak to napravím. Rituály v den představení mám různé – dle nálady, zdraví, náročnosti daného dne… Co ale potřebuji, je klid. Vnitřní klid. Ráda chodím včas do divadla, tak abych všechno stihla a zároveň dlouho nečekala na samotný začátek. Už po probuzení zkoumám, jak na tom jsem v ten den hlasově. Rozezpívávám  se doma, ale když to nejde, tak holt v autě, nebo až v divadle. Ráda v den vystoupení moc nemluvím, nebo se vyhýbám velkému počtu lidí, abych měla co nejvíce sil na vystoupení. Samosebou každý den není stejný, někdy člověk potřebuje odpočívat, někdy naopak protáhnout kostru. Někdy má přes den jinou práci. Tak spíše rozvrhuji síly a zvažuji, co vše zvládnu. A zaručeně mi nejvíce pomáhá se dobře vyspat.

 

Prožíváte bohémský, noční, nespoutaný bouřlivý život herců muzikálů? Jste parta, co společně tráví i volné chvíle?

To ne! Mám jiné úlety, bouřlivý život přenechám silnějším povahám. Já ráda spím, potřebuji to pro svůj klid a sílu na jeviště, piji příležitostně a volné chvíle ráda trávím s rodinou, přítelem, s kamarády, sama se sebou, v přírodě, se zvířaty… Přestože samosebou vycházím dobře se svými kolegy a dokonce s některými si i hodně rozumíme, jsou to pořád jen kolegové. Nemůžou tedy logicky mít přednost před těmi nejbližšími, které bych pak díky tomu zanedbávala. To nejde. Přes velké srdce vím, že tolik času nemám!

 

Pocházíte z Jihlavy, jaký byste rodákům dopřála muzikál, nebo divadelní představení, aby si vás důkladně připomněli?

Moc nechápu otázku, jak důkladně připomněli? Někteří mě neznají. Tak si mě nepřipomenou ničím:)! Ale pokud bych měla doporučit nějaký můj oblíbený právě hraný muzikál, určitě by to byl Bonnie a Clyde, Tajemství nebo Rocky. A od října 2017 se bude hrát muzikálová komedie Sestra v akci.

 

Potkalo vás, že jste někdy fyzicky nemohla, byla na dně?

Určitě ano. Těžko se na takové chvíle vzpomíná v časech, kdy je vám dobře. Najednou Vám otrne a už si těžké chvíle nepřipomínáte. Ale stalo se mi to jak fyzicky, tak psychicky, a to se sebou zpravidla souvisí.

 

Jak vnímáte lidi, kteří neměli dobrý osud nebo štěstí a potkala je nemoc, úraz, vrozený zdravotní problém, máte příležitost pomáhat?

První, co cítím, je silná lítost, pak mi dojde, že se musí najít vnitřní síla, musí to najít oni sami, jejich rodina, blízké okolí a také lidi, kteří jim posléze pomáhají. Příležitosti někdy mám, ale člověk je také musí sám vyhledávat, nejen čekat až přijde. Když můžu, ráda pomůžu. A snažím se podporovat instituce, které to dělají. Věřím, že se vše v životě děje z nějakého hlubšího důvodu, a ten je třeba pochopit. Asi to začíná vždy tím, že se pokorně smíříme s tím, co nám život přinesl a pak jedeme dál v rámci možností, které máme. Znám spoustu lidí, co to v životě nemají jednoduché, a přitom září pozitivní energií, obdivuji to a samotnou mě to učí.

 

Podporujete příležitostně charitativní nebo nadační projekty?

Ano, velmi ráda a různé projekty.

 

Zkusila jste někdy jógu, tai či, alternativní metody pro kondici a třeba i léčbu?

Zkusila jsem jógu, několik druhů – dá-li se to tak říct. A mám hodně blízko k alternativním léčbám, kdykoliv to jde, řeším vše přírodně. Ale jak už jsem výše zmínila, vše souvisí se vším, a nejlepší je najít klid a zjistit, co nás třeba trápí, pak se člověk umí vyléčit i sám, když jde o menší banální nemoci. Pevně věřím v to, že nemoc nám vždy dává pouhý signál, abychom zaměřili pozornost dovnitř a přišli na její příčinu, a neřešili jen důsledek.

  

TV seriály jsou často s hlavními hrdiny z lékařského prostředí. Jaký je to pro vás svět, nemocnice, ordinace – bojíte se ho? Nepotřebujete ho?

Nebojím se ho, jsem ale moc ráda, že jsem ho nikdy s něčím vážným nepotřebovala. Ťuk ťuk ťuk. Mám k tomu respekt a k lékařům velký obdiv, zvlášť k těm, kteří opravdu dnes a denně zachraňují životy. Je to poselství a díky za ně!

 

Lékař je oblíbeným hrdinou, herci je rádi hrají. Znáte lékaře, který by rád hrál divadlo nebo ve filmu?

Myslím, že neznám. Ale naprosto chápu, že herec chce hrát hrdinu, někoho, kdo opravdu něco výjimečného umí a je podstatný.

 

Účastníte se dobročinných akcí?

Pokud mám pozvání a čas – vždy se zúčastním.

 

MARKÉTA PROCHÁZKOVÁ

Narodila se 25. února 1986 Jihlava, kde do svých 19 let žila a studovala. V roce 2003 vyhrála pěveckou soutěž Jihlavský slavík, poté televizní Rozjezdy pro hvězdy. Po tomto úspěchu se rozhodla věnovat se zpěvu profesionálně. Vystudovala Konzervatoř Jaroslava Ježka se zaměřením na muzikálové herectví, studium úspěšně zakončila v roce 2011. Kromě TV seriálů a populární soutěže TV Nova “Tvoje tvář má známý hlas” hraje v prestižních českých muzikálech, mj. Rocky, Čas růží, Bonnie & Clyde, Pomáda, Horečka sobotní noci, Krysař, Mata Hari, Klíč králů, Miss Saigon a dalších.