Lenka Hatašová: Cesta za Obrazy Izraele? Vrátila jsem se k dobrodružným začátkům

Lenka Hatašová: Cesta za Obrazy Izraele? Vrátila jsem se k dobrodružným začátkům
foto: HiN/LENKA HATAŠOVÁ
25 / 02 / 2018

LENKA HATAŠOVÁ na chvíli opustila prostředí studií, ateliérů a společenských akcí. Jako umělecká fotografka tvoří unikátní záznamy, obrazy i letmé momentky, dokreslující podobu, život i prostředí (především) slavných osobností. Tentokrát se s třemi přítelkyněmi vydala do Izraele. Jak vidno z toho, co přivezla, i krajina má tvář, něco vypovídá, vzkazuje. Co objevíte v Obrazech Izraele? Je to na vás - příležitost k mimořádnému zážitku a inspiraci máte na fotografické výstavě v Klášterci nad Ohří (Galerie Kryt) od března do poloviny dubna.

Jste známá jako fotografka portrétů. Proč najednou krajina, obrázky z cest?  

Výstavním projektem Obrazy Izraele jsem se vrátila ke svým dobrodružnějším začátkům, prapůvodně jsem totiž byla fotoreportérkou a s fotoaparátem procestovala Ameriku i válečná bojiště při balkánském konfliktu. Do Izraele jsem jela ale spíš za poznáním, fotoaparát jsem si brala spíš jen "kdyby náhodou". Nakonec jsem ale neodolala, když jsme viděla ty nádherné obrazy kolem sebe, a tak vznikl soubor, který je tak trochu mimo mé dnešní profesní zaměření.

Máte nějaké téma, které byste chtěla zpracovat a ještě jste se k němu nedostala? 

Nemám. Moc neplánuji, a jak je zřejmé z případu Izrael, často jednám intuitivně a živelně. Spíš přijímám, co život přináší, a to i ten můj fotografický.

Proč jste zakotvila právě u fotografování portrétů ?

Asi to byl nějaký přirozený vývoj. Když je člověk mladší, má více energie cestovat nebo fotografovat akční věci. Časem ale i v mém případě došlo k jakémusi uvnitřnění, potřebu adrenalinu vystřídalo hledání klidu a harmonie. A to dnes právě nacházím v tichu atelieru, kde provádím své světelné experimenty na živých lidech :-)

Je vztah mezi fotografem a zobrazovanou osobností důležitý pro výsledek? 

Nepochybně, to je základ dobrého portrétu. Hodně spolupracuji s lidmi, kteří se ke mně vracejí, což je samozřejmě výhoda, panuje mezi námi důvěra, navíc znám úhly člověka, kterého portrétuji, a buď je zdokonaluji, nebo si troufnu objevovat nové. Portrétní fotograf by měl mít v malíčku řemeslo a vyvarovat se zbytečného experimentování, jeho jistota vzbuzuje v portrétované osobnosti klid a fotografování má pak hladký průběh, příjemný pro obě strany.

Pro náš projekt HOSPITALin poskytujete portréty osobností, které podporují nadace  a charitativní organizace, působící v nemocnicích. Spolupracujete i vy s podobnou neziskovkou, s lidmi, kteří potřebují dlouhodobou péči a pomoc? 

Ano, občas jsem oslovena, abych spolupracovala coby fotografka na nejrůznějších charitativních projektech, takto například vznikl kalendář pro Fond ohrožených dětí Klokánek nebo publikace zabývající se problematikou rozštěpu, kterou jsem doprovodila portréty lidí s tímto postižením.

Zajímáte se o Tradiční čínskou medicínu, máte osobní zkušenost? 

Čínské medicíně obecně dávám přednost před tou západní, už delší dobu aktivně cvičím qi gong a vůbec se zajímám o psychosomatiku jako takovou. Jsem přesvědčena, že všechny nemoci ale dokonce i úrazy a další životní "nepříjemnosti" si způsobujeme sami vnitřním nastavením, myšlenkovými pochody a postoji. Věřím, že uzdravování máme v rukou hlavně my, čínská medicína je dle mého názoru pro něco takového velmi vhodným doplňkem, už jen proto, že její terapeuti jdou daleko více po příčině než po důsledku nemoci, což je doménou hlavně tzv. západní medicíny.

Výstava fotografií Obrazy Izraele

Fotografka a Nikon Ambassadorka Lenka Hatašová se sice zaměřuje na portrétování osobností české kultury, politiky a sportu, před časem si však  odskočila ke svým dokumentárním začátkům a vypravila se za fotografickými obrazy do Izraele. "Spolu s dalšími třemi kamarádkami, mezi kterými byla i herečka Nela Boudová, jsme naplánovaly trasu po zejména biblických místech Izraele, a i přes mnohá varování okolí, že je taková cesta v dnešní době pro čtyři holky nebezpečná, jsme ve Svaté zemi prožily úžasné chvíle", říká autorka výstavního projektu Obrazy Izraele. "V rámci pátrání po místě, kde Jan Křtitel podle biblické legendy křtil Ježíše, jsme dokonce zabloudily na zaminovaný břeh Jordánu, vše ale dobře dopadlo, izraelští vojáci se o nás postarali včetně odvozu do bezpečí ", vzpomíná fotografka. "I když jsem původně do Izraele za fotografiemi vůbec nejela, nakonec jsem ráda, že jsem přeci jen fotoaparát do batohu přibalila. Dechberoucí obrazy jsem tam totiž potkávala téměř na každém kroku, a tak nakonec vznikl i můj výstavní projekt Obrazy Izraele",  dodává jeho autorka. Fotografie budou po loňské pražské premiéře k vidění celý březen a polovinu dubna každý všední den v Galerii Kryt v Klášterci nad Ohří.

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace