Herečka, maminka, patronka nadace Dejme dětem šanci a v budoucnu také možná manažerka. To je Lucie Benešová, kterou vídáme jak v seriálech, tak i ve filmech, vychovává s manželem Tomášem Matonohou čtyři děti. A dětem také pomáhá – těm, které nemají takovou rodinu jako ona.
Asi je to hodně častá otázka, ale přesto: Jak se dají zvládnout děti, kariéra i charitativní činnost?
Máte pravdu, je to velmi častá otázka, kterou mi většinou v úvodu rozhovoru všichni pokládají a já na ni odpovídám velmi často stejně… Je to vše o dobré organizaci a týmové práci v rodině. A taky je velký rozdíl mít čtyři děti rok po sobě, nebo mít velký věkový rozptyl. Lucián, Sára a někdy už i desetiletý Štěpán pomáhají. Takže se to zvládnout dá. Někdy je jednoduché, jindy složitější.
Jak se vám daří udělat si čas sama pro sebe, jak relaxujete?
Nevím, jestli se mi to vždy daří, ale snažím se o to. Je pro mě hodně důležité udělat si čas sama pro sebe, jít do kina (to miluju), s kamarádkami na vínko, jet na výlet za přáteli do Mikulova, být sama doma a něco tvořit. Chodím také na latinsko-americké tance a to je pro mě velký relax.
Náš magazín je distribuován do nemocnic. Jaká jste pacientka, co vy a lékaři?
Naštěstí moc v nemocnicích nepobývám. Naposledy před třemi lety jsem byla s dcerkou Larou v nemocnici v Praze v Motole kvůli dýchacím potížím. Moc hezky se o nás těch pár dnů starali. Takže můj vztah k lékařům je veskrze kladný, i když je naštěstí tak často nepotřebujeme.
Jak vznikla vaše spolupráce s projektem Dejme dětem šanci?
Před skoro šesti lety se mnou Míša Chovancová (zakladatelka a ředitelka organizace Dejme dětem šanci) četla rozhovor v novinách a zaujalo ji mé povídání o pěstounství a pomáhání dětem. Na základě toho rozhovoru mě oslovila. Sedly jsme si a porozuměly hned při první schůzce. Jsem za to moc ráda, spolupráce s Dejme dětem šanci mě baví a vidím, že jejich pomoc míří na správné místo a je velmi účinná.
Čím se projekt zabývá?
Dejme dětem šanci se zaměřuje na pomoc konkrétním dětem z dětských domovů v České republice. Pomáhá dětem, které opouštějí dětský domov vykročit do života. Můžete jim přispět na spoření, finančně je podpořit na studiu nebo v různých kroužcích či zájmech, nebo se můžete stát jejich přítelem, patronem a podpořit je celkově. Mimo jiné nabízí Dejme dětem šanci i možnost takzvané hostitelské péče. To znamená, že konkrétní dítě „pustíte“ do své rodiny, berete ho na společné výlety, můžete společně strávit víkend nebo dovolenou. Děti se tímto způsobem mohou naučit a odkoukat, jak funguje život v normální rodině. Ty děti to často mají opravdu těžké, mají za sebou věci, o kterých se nám ani nezdá a každá pomoc se cení zlatem.
Jaká je Vaše role ve spolupráci s nadací?
Jsem jejich patronka, doprovázím je při různých akcích, předávám ceny dětem, chodím na různá setkání, podporuji je v rozhovorech, které dělám. Jsem docela aktivní.
Není tajemstvím, že máte čtyři děti a dceru Sáru máte v pěstounské péči. Co bylo podnětem pro to, že jste se rozhodla vzít si ji do péče?
Sáře jsme prostě chtěli pomoci a dát jí možnost mít novou rodinu. Ta bohužel chybí dětem v dětských domovech ze všeho nejvíc.
Je něco, co vás během řízení, než se Sára mohla natrvalo přestěhovat k vám, zaskočilo?
Negativně mě nezaskočilo vůbec nic, naopak jsem byla překvapená, jak to jde snadno a lehce. To, že někdo (myšleno sociální pracovnice) prověřuje, jak bydlíte a co jste zač, je podle mě naprosto v pořádku.
Co byste doporučila lidem, kteří o pěstounství nebo adopci teprve uvažují?
Ať se toho nebojí a pokud mají odhodlání a sílu (a také dostatečné informace od odborníků a zkušenějších), ať do toho jdou! Co víc v životě můžeme udělat, než dětem bez domova podat pomocnou ruku a dát jim ŠANCI!
Když se ještě zaměříme na činnost organizace Dejme dětem šanci, co je podle vás to, co děti v dětských domovech potřebují? V čem jim můžeme pomoci?
Jak už jsem zmínila, potřebují ze všeho nejvíce lásku, rodinu a bezpečí. Každému bohužel jako jednotlivci pomoci nemůžeme, tak je tady třeba Dejme dětem šanci, které pomáhá v těch dalších - neméně důležitých věcech, jako je zabezpečení finanční nebo podpora při studiu atd.
V jednom z posledních rozhovorů jste říkala, že se nechcete vzdávat herectví, ale lákalo by vás ještě něco jiného. Co přesně?
No jéééje… Mě pořád něco láká a pokaždé něco jiného… Plánů mám stále dost. Chtěla bych postavit např. nějaký penzion, mít obchod s hezkými věcmi či vínem, kavárnu, cukrárnu… Zkrátka pořád něco vymýšlím a jsem zvědavá, co z toho ve finále bude…
Divadlo Bez zábradlí připravuje hru Mnoho povyku pro nic. Jak si role vybíráte a jaká bude tahle?
Po dlouhé době, kdy jsem divadlo moc nestíhala, jsem začala zkoušet u Karla Heřmánka v Divadle Bez zábradlí a 20. května máme premiéru. Je to pro mě zase něco nového a nové výzvy mě baví, tak uvidíme.
Pak jsou tu samozřejmě i seriály a filmy. Která z rolí Vám osobně byla nejbližší?
Seriály jsou fajn, ale ne všechny se povedou. Asi nejvíc mě bavil Gympl, protože bylo o čem hrát a mohla jsem se tam vyřádit a dostala prostor. A u Vinařů se mi moc líbilo natáčení, byla pohoda, léto a netočilo se v ateliérech.
Na co se mohou diváci těšit, kde vás mohou vidět?
Točím zrovna úplně čerstvě nový legrační seriál pro televizi Prima, ale víc zatím nemůžu prozradit. Doufám, že bude mít alespoň trochu úspěch a diváky rozesmějeme, protože dělat humor a pobavit je hodně tvrdý oříšek. Zrovna tento rozhovor vzniká v přestávkách během natáčení, tak držte palce.
Vaším prvním filmem byl snímek Náhodou je príma. Už tehdy jste věděla, že chcete být herečkou?
Ano, doufala jsem v to už od osm let a šla si za svým. Někdy to nebylo úplně tak snadné a nedařilo se, ale já jsem paličatá a nevzdala jsem to.
Lucie Benešová, narozena 18. srpna 1974 v Praze, působí na poli českého showbusinessu jako herečka, moderátorka a dabérka.
Do podvědomí diváků se dostala díky filmu Vekslák, kde hrála spolu s Martinem Zounarem, pak jako dabérka a samozřejmě jako nezapomenutelná Beruška pořadu Prásk! Zahrála si mimo jiné v seriálu Horákovi s Igorem Barešem a dalšími, po boku Ivany Chýlkové v seriálu On je žena!, kde ztvárnila moderátorku zpráv, a v neposlední řadě v seriálu Ordinace v Růžové zahradě.
Její životní rolí byla však postava Ireny ve snímku natočeném podle pravdivých událostí Sametoví vrazi. Objevila se též ve filmu Ro(c)k podvraťáků, ve filmu Bobule a v seriálu Vinaři.
Lucie Benešová je vdaná a má čtyři děti. S předchozím partnerem Filipem Blažkem má syna Luciána. S manželem Tomášem Matonohou syna Štěpána a dceru Laru. S ním si taky před narozením vlastní dcery osvojila v roce 2007 holčičku Sáru.
DEJME DĚTEM ŠANCI
Pomáháme dětem a mladým lidem z dětských domovů na jejich cestě k samostatnosti. Usnadňujeme jim úspěšné začlenění do společnosti po opuštění dětského domova. Hledáme pro děti podporovatele, patrony, přátele, zaměstnavatele a dárce. Ve spolupráci s vedením dětských domovů zařazujeme do našich projektů děti, pro které je vaše podpora potřebná.
a)Příspěvkem v libovolné výši na hlavní účet organizace č. 6072121001/5500 či na účet veřejné sbírky č. 6072121060/5500
b) Posláním dárcovské SMS ve tvaru: DMS DDS nebo DMS ROK DDS na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, DEJME DĚTEM ŠANCI o.p.s. obdrží 28,50 Kč.
c) Příspěvkem v libovolné výši na podporu projektu DEJME DĚTEM ŠANCI, který se Vám nejvíce líbí. Takto získané finanční prostředky použijeme na nejpotřebnější náklady na podporu dětí v rámci jednotlivých projektů v danou chvíli.
6072121052/5500 – spoření pro děti - projekt „Podporuj mě…”, 6072121036/5500 opodstatněná přání dětí – projekt „Přál/a bych si…”, 7127833001/5500 – podpora při studiu a vstup do samostatného života - projekt „Pomoz mi do života…”
d) Koupí reklamního předmětu z e-shopu
e) Příspěvkem na podporu konkrétního dítěte zařazeného do projektů DEJME DĚTEM ŠANCI
f)Nabídkou ubytování či zaměstnání pro děti opouštějící dětské domovy.
Text: Johana Hovorková
Fotografie: Archiv Lucie Benešové, archiv Dejme dětem šanci