Jan Kuchař, Sdružení lázeňských míst ČR: Překonáme krizi po krizi?

Jan Kuchař, Sdružení lázeňských míst ČR: Překonáme krizi po krizi?
foto: jedemedolazni.cz/Jan Kuchař
27 / 05 / 2020

Lázeňství je oblast, kterou karanténa a další opatření postihly velmi výrazně. Rodí se projekty státní podpory, spolupráce s kraji, vše za účelem vrátit klienty do lázeňských domů a areálů. Provozovatelé by neměli čekat pasívně - konkurenční boj začal a záleží na nich, kdo přiláká více turistů. Možná i zcela neobvyklé programy zaujmou, v lázních se jen neléčí, ale i odpočívá. A to aktivně. Jak vidí sezónu Jan Kuchař, předseda Sdružení lázeňských míst ČR?

Dovolená v lázních se stane zřejmě hitem. Jste připraveni na novou situaci, ale i třeba náročnější klienty?

Lázeňská místa jsou ideální pro strávení dovolené. Už dávno není pravda, že jsou to místa jen pro staré a nemocné lidi. V současné době přizpůsobují lázeňská zařízení nabídky i pro krátkodobější pobyty s různým zaměřením, od klasických relaxačních wellness pobytů, přes pobyty s dětmi, až po aktivní pobyty například na kolech, golfové balíčky či kombinaci s lyžařskými možnostmi. Téměř všechna zařízení jsou vybavena interiérovými bazény, ve Velkých Losinách je velký termální park, ve Františkových Lázních aquapark Aquaforum, zároveň lázeňská místa musí plnit limity pro čisté ovzduší – jsou tak ideálními místy i pro rodinnou dovolenou, a to po celý rok. V lázeňských místech také naleznete ubytovací kapacity různých kategorií – od jednodušších penzionů, hotelů  až po 4 a 5ti hvězdičkové zařízení pro nejnáročnější klienty. Lázně jsou prostě přizpůsobeny pro všechny  

V Česku je jako ideální kraj na dovolenou tradičně vnímán kraj Jihočeský. Co byste z jeho možností doporučil?

Myslím si, že každý kraj má co nabídnout a letošní rok je ideální pro objevování České republiky. V jižních Čechách jistě patří mezi nejzajímavější cíle lázeňské místo Třeboň, které je populární jak pro lázeňské pobyty, tak pro aktivní pobyty na kolech v kombinaci s návštěvou Aqua Viva. Dalším místem jsou pak lázně Bechyně – ty jsou menší, ale jsou jedny z nejstarších lázní v Čechách.

Která další místa jsou (i mimo Jihočeský kraj) atraktivní?

Jak už jsem řekl, atraktivní jsou všechny lázeňská místa a je jen na preferencích potenciálních klientů, kam se vydají. Vybrat si můžete na webových stránkách www.jedemedolazni.cz. Pokud už budete v lázních, tak Vám všechny atraktivity místa i zajímavé kulturní akce představí aplikace Jedeme do lázní, která je ke stačení na google play i apple store. Co bych ale rád zmínil, tak jsou tři západočeská lázeňská místa – Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Karlovy Vary, které jsou součástí nadnárodní nominace na zápis na list světového dědictví UNESCO, a to nejen pro svou jedinečnou architekturu, přírodní léčivé zdroje, ale i pro pokračující lázeňskou tradici – tj. stále trvající léčebné lázeňství, které přináší pozitivní účinky na lidský organizmus. O zápisu se mělo rozhodovat v červenci letošního roku, ale s ohledem na celosvětovou situaci je jednání o zápisu posunuto. Ale obdivovat tato lázeňská místa můžete již nyní – letos možná i trochu jinak, neboť zde nebude tolik jednodenních turistů, jak už bylo zvykem. 

Podvědomě si představíme lázně jako místo, které souvisí s úpravou zdraví, rekonvalescencí a podobně. Co nabízí české lázně jako pobytové místo na období dovolené? 

Lázeňská místa vždy byla a stále jsou spojeny se zdravým životním stylem. Ať se již jedná o čisté životní prostředí, různé vycházkové trasy, cyklostezky a další sportoviště. Součástí lázní jsou také bohaté kulturní programy – koncerty, divadla, atd. V mnohých místech vznikla také zajímavá gastronomická zařízení. V samotných místech i blízkém okolí najdete mnoho zajímavých návštěvnických cílů – hrady, zámky, rozhledy, atd. Na dovolené v lázních se prostě nebudete nudit.

Můžete pobyt v lázních propojit třeba se zážitkovou turistikou, sportovními programy, rodinným pobytem?

 Samozřejmě, jak bylo řešeno již výše – lázeňská zařízení připravují různé balíčky, které jsou určeny různým cílovým skupinám. Výhodou pobytů v lázních je to, že kromě poznání, sportovních aktivit a kulturního vyžití si můžete užít i různé relaxační procedury jako doplněk této dovolené. A to, že na tyto procedury jsou využívány přírodní léčivé zdroje, které mají jedinečné účinky, je jen příjemným benefitem.

S novým produktem na podporu rodinné dovolené letos přichází Mariánské Lázně, a to je COOLonáda. Jedná se o animační klub, kde se zábava, smích a nová přátelství potkávají s úlevou rodičů. Rodiče si užijí čas pro sebe, zatímco se profesionální animátoři a chůvy postarají o nejmenší poklady, zabaví hravé školáčky, nadchnou zvídavé školáky a vaše puberťáky přilepené k mobilu obohatí o cool zážitky!

Je tedy vidět, že lázeňská zařízení se přizpůsobují požadavkům trhu a jsou připravena na různé typy pobytů.

Najdeme v lázních i zajímavé doplňkové metody jako jógu, tradiční čínskou nebo tibetskou medicínu, ajúrvédu?

Tyto doplňkové metody nejsou samozřejmostí ve všech lázních, ale pokud klient bude hledat, určitě nalezne i pobyty, kde bude součástí i jóga a další aktivity. Tradiční čínská medicína je dostupná například v lázních Velichovky.

Které lázeňské centrum nabízí podle vás nejvíc zajímavých programů a kombinací - hrady, zámky, koupání, cyklotrasy, vodní sporty, zdravý životní styl…?

Takto zjednodušeně se to opravu nedá říci, jak už jsem několikrát zmiňoval, každé lázeňské místo má co nabídnout a je jen na klientech, co se jim více bude líbit a kam se vydají poznávat krásy České republiky.

Mohou klienti najít i nabídky „zdravotní osvěty“, kurzy například zdravé stravy, poradenské služby lékařů, prevence nebo regenerace?

Určitě, prevence jsou důležitou součástí našich životů a programy v lázních se na toto zaměřují.

 

 

 Autor: Jan Hovorka

 

www.jedemedolazni.cz

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace