Jan Birke: Nemocnice, lázně a TCM? Ideální nabídka pro město a naše obyvatele

26 / 04 / 2019

Starosta města Náchod patří k lidem, kteří mají špičkové, a hlavně praktické zkušenosti s realizací projektů mezi českými a čínskými partnery. Mnoho let v Číně profesionálně působil. Pro své město chce to nejlepší, včetně špičkové nemocnice, ač ta patří kraji. Náročná rekonstrukce vrátí starou slávu lázním i unikátní minerální vodě. Kombinace balneoprocedur s dalšími metodami doplňuje komfort nabídky péče, která velmi prospívá lidskému zdraví.

 

Strávil jste docela dlouhou dobu pracovně v Číně. Na co jste se zaměřil?

V Číně jsem začal pracovat v roce 1993 pro americko-čínskou společnost jako manažer se zaměřením na zabezpečení výroby a dodávky strategických surovin. Zajišťoval jsem vše kolem jejich importu a exportu. Často si mě najímaly české firmy, abych jim zajistil revizi kvality objednaného zboží. S malými přestávkami jsem tam takto pracovně fungoval celé tři roky.

 

Kultura i historie jsou dost vzdálené, v čase i místě. Co byste našel společného, blízkého?

Čína je opravdu jiný svět, pro nás Evropany dost neznámý a exotický. Není to zkrátka Chorvatsko, je těžké si zvyknout na tamní odlišnosti. Člověk pochopitelně bojuje i s jazykem. Já si třeba zvládnu objednat jídlo v restauraci, ale na delší konverzace to není.

Pro mě je Čína pořád srdeční záležitostí, zbožňuji tamní atmosféru a rád se tam vracím, i když mi to čas už příliš nedovoluje.

Zároveň se ale dá říci, že i když je tamní kultura opravdu neskutečně odlišná, v některých rysech se nám Čína přibližuje víc, než by se dalo čekat. Hlavně to tempo růstu místní ekonomiky mě při každé návštěvě zarazí.

Co podle mě spojuje jakékoliv země, jsou pak sami lidé. Stále jsem v kontaktu s některými lidmi, se kterými jsem se během svého působení v Číně seznámil. A když se náhodou třeba znovu po 17 letech potkám s někým, koho jsem celá ta léta neviděl, mám pocit, že jsme se neviděli jen týden.

 

Seznámil jste se i s TCM. Využíváte lékaře těchto metod?

S tradiční čínskou medicínou mám jen ty nejlepší zkušenosti. Mně samotnému hodně pomohla řešit konkrétně problémy s páteří, které jsem si odnesl z let, kdy jsem hrál profesionálně hokej. Snažím se tak možností tradiční čínské medicíny využívat při každé návštěvě Číny ale i doma. Dnes ji najdeme i v některých zdravotnických zařízeních v Česku a je o ní mezi lidmi poměrně velký zájem.

 

Myslíte, že český nebo evropský lékař může mít stejné kvality, nebo řekněme schopnosti aplikovat metody TCM, jako autenticky čínský? Přímo v mateřské zemi rozeznávají různé typy metod pro různé národnostní okruhy...

Řekl bych, že pro toho, kdo vyrůstá obklopen touto tradicí, může být studium a pochopení TCM snazší, ale určitě to není jediný předpoklad, který rozhoduje o schopnostech se tomuto oboru věnovat. Jako ve všem, vždy záleží na každém jednotlivci. Já osobně jsem velmi rád, když vidím zájem ze strany českých lékařů například o stáže v Číně, kde se seznamují s metodami TCM.

 

Myslíte, že by měla být TCM součástí zdravotní péče v ČR?

 Je faktem, že zájem o čínskou tradiční medicínu je velký, ale stále je to pro nás cosi neznámého. A neznámé může vyvolávat obavy. Myslím, že je důležité, aby byly jasně definované pojmy a legislativní ukotvení. Na jedné straně tu je moderní západní medicína, kterou nikdo nezpochybňuje, ale určitě vidím prostor, aby ji doplňovaly i další metody.

 

Plánujete v areálu lázní Náchod-Běloves centrum TCM. Jak bude vypadat, čím lidi zaujmete?

Město má zájem, aby centrum tradiční čínské medicíny v areálu lázní vzniklo, určitě nemůžeme ignorovat fakt, že zájem o tyto metody mezi lidmi roste. Chceme, aby se v Náchodě obnovila tradice lázeňství a léčivá voda mohla být využívaná k lázeňským procedurám i léčebným kúrám. Myslím, že tradiční čínská medicína by nabídku služeb lázeňského komplexu příjemně doplnila a lidé by ji ocenili.