Jak úspěšně (konečně!) otěhotnět aneb Dvě čárky ke štěstí

Jak úspěšně (konečně!) otěhotnět aneb Dvě čárky ke štěstí
foto: dvecarky.cz/Dvěčárky.cz
10 / 02 / 2021

Čím dál častěji navštěvují lékaře ženy nebo páry, které marně touží po dítěti. Jsou zdraví, ale – pořád nic. Nejde vždy jen o zdravotní problém. Civilizační komfort, vzdělání, kariéra, to všechno oddaluje založení rodiny.

Reprodukční dispozice jsou individuální, ale marná touha po dítěti je trýznivá pro všechny. Co udělat, aby se naplnila? Na webu Dvě čárky.cz radí MUDr. Kristýna Zárubová:

Proč právě Dvě čárky?

Je to symbolické. Každá žena, která řeší otěhotnění, má jediný cíl. Vidět na těhotenském testu dvě čárky, které právě to vysněné těhotenství potvrzují. Ačkoli je to pořád jenom jeden malý krok v dlouhé cestě za porodem zdravého dítěte a ne vždy to vyjde.

Co vás vedlo k tomu, vydávat web s radami? Pracujete hlavně jako dětská lékařka. Profese, osobní zkušenost…?

V době, kdy jsem tyto problémy řešila, chyběl mi nějaký dobrý zdroj informací. Nevyhovovaly mi strohé popisy různých procedur, bez špetky empatie. Stejně tak mi ale nevyhovovalo hledání informací na „mateřských“ serverech. Tam člověk musí projít hodně diskuzí, aby si udělal nějaký názor a navíc, ne vždy se setkáte s příjemným chováním. Tak jsem se s tím prostě zpočátku prala sama, tedy s podporou manžela. Ráda bych, aby čtenářky (nebo i čtenáři), u nás na webu našli takový svůj „safe haven“, bezpečný přístav, kde by si mohli postěžovat a najít podporu i rady. Otázky se totiž pořád dokola opakují.

Co je tedy obsahem webu?

Na webu si každý, alespoň si myslím, přijde na své. Jednak zde najdou čtenářky tipy, jak podpořit snahu o dítě doma, ať už formou bylin, alternativních metod nebo třeba děláním ovulačních testů. Naproti tomu si můžou ti, co už podstupují IVF, přečíst, jak které výkony probíhají a co je čeká. To vše s „bonusem“ praktických rad a zkušeností. Dále zde máme články na témata, která se neustále opakují – třeba, kdy už začít řešit problémy s lékařem, nebo jak si vybrat to pravé centrum asistované reprodukce. Za takovou přidanou hodnotu našeho webu považuji příběhy žen, které IVF prošly (a povětšinou se šťastným koncem) nebo jím aktuálně prochází. Do budoucna chystáme i představení center asistované reprodukce a mnoho dalšího.

Je neplodnost v dnešní době velkým problémem?

Ačkoli gynekologie, potažmo asistovaná reprodukce, není mým oborem, je všeobecně známo, že problémy s plodností se postupem času zhoršují. Krásným příkladem je to, jak se změnila pravidla pro normální spermiogram podle WHO. Za posledních 20 let se snížily normy jak pro počet spermií, tak pro jejich pohyblivost. A to není jediná věc, ale o tom by jistě řekli více jiní.

Existuje nějaká prevence?


Jednoduše se dá říct, že nic vám nezaručí, že zrovna vy nebudete mít problém s otěhotněním. To ale neznamená zavrhnout úplně zdravý životní styl. Pozitivní je, že párů, které potřebují pomoc od lékařů, je pořád menšina, a velkému procentu z nich se dá pomoci. Osobně, kdybych se mohla vrátit v čase a věděla, co vím teď, asi bych těhotenství neodkládala.

www.dvecarky.cz

www.facebook.com/dvecarkycz

//dvecarky.cz/ockovani-proti-covid-19-a-asistovana-reprodukce/

 

Text: (red)

Foto: Lucie Skřečková

Tagy článku

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace