Hejtmanka Stráská: Myslím, že jsme zatím obstáli

Hejtmanka Stráská: Myslím, že jsme zatím obstáli
foto: Archiv/kraj-jihocesky.cz
02 / 04 / 2020

Hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská připomíná, že na 100 000 obyvatel má kraj jeden z nejnižších podílů nakažených koronavirem. Na relativně příznivém výsledku mají podíl všechny spolupracující složky.

Pokud je možná dílčí bilance: obstáli zatím zdravotníci, vedení nemocnic a kraje?

Myslím si, že v té přípravné fázi jsme obstáli. Svědčí o tom i skutečnost, že patříme ke krajům, které mají nejnižší podíl nakažených koronavirem na 100 tisíc obyvatel. Včera jsme sice to vedení ztratili, ale dnes jsme se do něj opět vrátili. Je to díky tomu, že všichni od hygienické stanice přes zdravotníky a členy složek IZS JčK odvádějí perfektní práci. Ale také chci říct, že zatím stále není důvod příliš si vyskakovat, protože jsme stále na začátku.

Kraje využívají možností získat ochranné prostředky z Číny. Platí to i pro JčK?

Ano, platí to i pro Jihočeský kraj. Snažíme se využít nabízených ochranných prostředků a máme pro to i jasná kritéria. To znamená, že máme posudek na to, zda tyto prostředky splňují podmínky kvality, ověřujeme důvěryhodnost toho dodavatele a samozřejmě, že řešíme také cenu.

Spolupracuje kraj například s jihočeskou univerzitou, ale i soukromými subjekty při zásobování lékařů maskami, štíty a dalšími prostředky?

My se samozřejmě snažíme využít toho, co máme „doma“, takže spolupracujeme například s řadou firem, které pro nás šijí roušky. Pokud se týká ochranných štítů, tak naše nemocnice využívají i toho nápadu z ČVUT a  spolupracujeme s Akademií věd v Českých Budějovicích při testování některých vzorků ohledně nákazy na koronavir.

 Text: Redakce

Foto: kraj-jhocesky.cz

(Poznámka redakce: Přesné dnešní výsledky z Krjské hygienické stanice JčK najdete v sekci RYCHLÉ ZPRÁVY)

Tagy článku