Hejtmanka Petra Pecková, Středočeský kraj: Zdravotníci nesmí vyhořet! Potřebujeme je

Hejtmanka Petra Pecková, Středočeský kraj: Zdravotníci nesmí vyhořet! Potřebujeme je
foto: kr-s.cz/Petra Pecková, hejtmanka StČ kraje
23 / 03 / 2021

Středočeský kraj a Praha průběžně koordinují pandemickou situaci. Před covidem si oba kraje v jistém smyslu v oblasti zdravotnictví konkurovaly. Teď se ukazuje, že téma je dobré vnímat jinak.

Nepřetržitá spolupráce s metropolí i Asociací krajů ČR, převážení těžkých pacientů a koordinace jednotlivých případů se sousedícími regiony dělá ze středních Čech nejdůležitější strategické místo. A nejen zde jsou teď zdravotníci nejdůležitější lidé na svých místech. Jaká je tedy aktuální situace? Na otázky HOSPITALin odpovídá hejtmanka Petra Pecková (STAN):

Ve Středočeském kraji vyhlásilo v minulých týdnech již 15 nemocnic stav hromadného postižení osob. Znamená to, že váš kraj je postižený víc, než ostatní v republice?

Jsme největší kraj, kde žije téměř 1,4 milionu obyvatel, což je nejvíce v rámci krajů v ČR, a je to více než v Praze. Současně je v našem kraji také větší počet nemocnic, a to nejen krajských, ale i soukromých a městských. Žádná obří fakultní. Takže je logické, že akutní šíření nákazy vyvolá na nemocnice značný tlak. Navíc je běžné, že pomáháme i s pacienty z jiných krajů. Sedm z nich nás obklopuje. A do Prahy jsou převáženi covidoví pacienti opravdu ve vážném stavu.

 Hejtmanka StC kraje Petra Pecková / facebook.com/peckovapetra

Nakolik je zajištěna nezbytná péče, porody, srdeční a jiné kolapsy, nebo kontroly dlouhodobě nemocných obyvatel?

Akutní péče je v lůžkových zařízeních je po celou dobu současné pandemie zajištěna, stejně jako bez omezení fungují porodnice. Část péče převzali někteří specialisté v ambulancích a část praktiků. Jejich pomoc je nyní velmi důležitá. Samozřejmě elektivní péče se odkládá.

 

Máte zázemí pro dopravní nehody, i když jsou záchranáři k dispozici pro pandemická opatření?

Nemám jedinou informaci o tom, že by se v průběhu epidemie stalo, že by naše středočeská záchranka nevyjela k ošetření člověka, který by potřeboval pomoc. Operátoři jsou profíci, stejně tak jako záchranáři a jsou schopni vyhodnotit priority. Samozřejmě je dnes běžná situace, že na výjezdovém stanovišti není v průběhu dnes zaparkováno ani jedno auto. Všechny sanitky jsou v terénu. Také se během čtrnáct dnů velmi výrazně navýšil počet výjezdů ke covid pozitivním pacientům z 1/5 na 1/3. Chci moc poděkovat všem, jak to zvládají.

 

Jak bude vypadat postupné očkování obyvatel?

Středočeský kraj si vypracoval svoji očkovací strategii, která vychází z celostátní a kombinuje jak velkokapacitní očkovací místa, tak ta menší v nemocnicích. Zapojeni jsou i praktiční lékaři, kterým dáváme veškeré příděly vakcín AstraZeneca, které dostaneme. Kéž by jich bylo více. Teď bude celý příděl pro kraj jen 1200 dávek týdně. Jako první byli očkováni senioři 80+ a zdravotnický personál v nemocnicích, dalších lůžkových zařízeních, klienti a personál v domovech seniorů. Proočkováno máme 140 tisíc lidí. Naočkováno je 50% všech občanů kraje starších 80 let, 30% starších 70 let, 80% všech lékařů, sester a zdravotníků v kraji, 75% záchranářů ze záchranky, všichni, kteří projevili zájem, 84% všech zaměstnanců pobytových sociálních služeb a 70% všech klientů těchto služeb. Nyní se v souladu s vládními nařízeními očkují i učitelé a senioři 70 +. Budeme-li mít dostatek vakcín, jsme připraveni očkovat ještě rychleji. K tomu máme zřízeno 21 očkovacích míst a jejich kapacita může být 12 000 očkovaných denně, při maximálním navýšení až 17 tisíc denně. Nemáme problém s administrativními pracovníky, pomáhají dobrovolníci i zaměstnanci měst, ale samozřejmě musím mít dostatek lékařů a zdravotníků, kteří mají zkušenosti s aplikací injekcí. Jsem moc ráda, že naším krajským koordinátorem očkování je primář MUDr. Polák. Pracuje s obrovským nasazením. Stejně tak je skvělá spolupráce s radním pro zdravotnictví Pavlem Pavlíkem.  

 

Spolupracujete s kolegy hejtmany v rámci Asociace krajů ČR?

Ano, máme pravidelná on-line setkání každé úterý a vládou, ministrem Blatným a premiérem Babišem, kde se probírají všechny záležitosti týkající se očkování, testování, epidemiologické situace a dalších aktuálních témat a pak jako hejtmani spolu komunikujeme vlastně nepřetržitě ve společné skupině, kterou máme a spolupracujeme na společném přístupu k vládním nařízením, jejich plnění, komentování jejich smysluplnosti a stanovování společných návrhů, jak dál a samozřejmě diskutujeme to, co se krajů dotýká. Když je to nutné, uděláme videohovor. Už bychom se ale rádi setkali osobně i při jiné příležitosti, než jsou Otázky Václava Moravce. J

 

Máte záložní plán pro případ nárůstu hospitalizovaných, spolupracujete například s Armádou ČR?

S Armádou ČR spolupracuje velmi úzce už od prvních měsíců šíření nákazy. Její příslušníci nám pomáhají v nemocnicích i domovech seniorů. V tuto chvíli jich působí v kraji 101. Jsou pro nás naprosto nezbytní. Jejich práce a pomoc v dnešní kritické situaci v nemocnicích a lůžkových zařízeních pro seniory je naprosto nezbytná. Moc si jejich práce vážím a zaslouží velké společenské ocenění. Bez nasazení vojáků bychom situaci v některých zařízeních skutečně velice těžko zvládali. Záložních plánů je několik, ale to, co bylo nejzásadnější, že jsme všechny nemocnice požádali, aby včas navýšily kapacitu svých covidových lůžek o dalších 30%. Taky opět musím ocenit skvělou spolupráci, tentokrát s krajským koordinátorem intenzivních lůžek primářem Žižkou, který aktivně řeší nejen převozy pacientů mezi zařízeními, ale i možnost zápůjček přístrojového vybavení ze SSHR a komunikuje právě o intenzivních lůžkách denně s nemocnicemi a jejich koordinátory.

 

Objevují se stížnosti nebo dokonce konflikty, část obyvatel ignoruje vládní nařízení a nenosí roušky. Vydáváte jako kraj nějaká opatření, aby například policie přísněji dohlížela na porušování?

Zatím jsme žádná opatření v tomto směru nevydávali, policie situaci zvládá řešit, ale apel na dodržování nařízení a nošení respirátorů samozřejmě směrem k veřejnosti zaznívá z našich úst stále. Je to odpovědnost každého z nás jak vůči sobě, tak i vůči ostatním. Každého, kdo situaci zlehčuje bych poslala pracovat do nemoc. A nemyslím si, že tou správnou osvětou je, že jim zemře někdo blízký. Já byla na pohřbu ve středu a přála bych si, aby všichni vážnost situace pochopili sami bez této osobní citlivé zkušenosti. A to, že tady jsou i jiné nemoci je jasné. To, že nesmíme zapomínat třeba na onkologickou prevenci je také jasné. Ale to nic nemění na tom, co se děje.

 

Odhadnete, kdy se vrátí k normálnímu provozu?

To v tuto chvíli asi neví nikdo. Přesto věřím, že rychlým a úspěšným očkováním se nám podaří projít tímhle dlouhým temným tunelem. Současně bych chtěla poprosit, aby všichni zdravotníci, kteří se cítí na pokraji svých duševních sil, využili nabízenou anonymní pomoc platformy Dělám, co můžu, která sdružuje terapeuty a psychology zaměřené na debriefing. Stačí si je najít na webu. Je nutné umět nechat starosti v práci, nenosit si je domů k rodinám a v okamžiku vzácného volna si umět odpočinout. Moc děkuji iniciativě „Dělám, co můžu“ za to, že vyslyšela moji prosbu o poskytnutí pomoci pro zdravotníky. Zdravotníkům jsem do všech nemocnic poslala dopis s nabídkou pomoci a kdyby měla pomoci jedinému z nich, měla smysl. Jak říká malý princ: „Když chceš udělat pořádek na planetě, musíš mít nejprve pořádek v sobě.“ A my potřebujeme nyní všechny zdravotníky plné sil, nesmí nám vyhořet. Bez nich bychom to mohli zabalit. Díky z celého srdce všem.

 

Text: Jan HOVORKA

Foto: kr-s.cz

 

www.kr-s.cz

//www.facebook.com/peckovapetra/

Tagy článku