foto: www.fnusa.cz
Telefonní linku první psychologické pomoci pro děti a rodiče, klienty Dětské nemocnice Brno, včetně on-line chatu spustili dětští psychologové z Kliniky dětské neurologie FN Brno a LF MU (Ambulance dětské klinické psychologie) 24. března 2020. Tato forma pomoci se osvědčila a odborníci plánují, že ji v určité podobě zachovají i po skončení epidemie koronaviru. S čím nyní potřebují děti a jejich rodiče po psychologické stránce nejvíce pomoci? Přečtěte si rozhovor s dětskou psycholožkou Mgr. Annou Marií Jičínskou z Kliniky dětské neurologie FN Brno a LF MU.
Jakým způsobem na nastalou situaci reagují děti? Jak se liší jejich reakce od dospělých?
Děti mají naštěstí tu úžasnou schopnost, že se dokážou rychle adaptovat na nové podmínky, často daleko rychleji než my dospělí. To platí i v případě současné pandemické situace. Nicméně záleží na mnoha faktorech. Děti křehké, citlivé, úzkostné, děti z nestabilních rodin, děti úzkostných rodičů či děti s nějakým psychickým či somatickým onemocním jsou aktuálně velmi ohrožené, a vyžadují proto zvýšenou péči a pomoc nás dospělých. Během naší krizové intervence se často setkáváme s tím, že právě u těchto dětí může současná situace jejich potíže velmi prohlubovat. Například dříve úzkostné děti jsou tak zahlceni strachem a úzkostí, že nyní pod vlivem nastalé situace zcela ztrácí schopnost běžného fungování.
Samozřejmě také záleží i na věku dítěte. S vývojem dětí se vyvíjí i jejich vývoj emoční. Setkáváme se v praxi i s tím, že některé děti jsou aktuálně zahlceni strachem o svoje zdraví, o svůj život. I to může být přirozená součást vývoje. Ve věku 8-10 let se totiž objevuje krize uvědomění si vlastního bytí a jeho konečnosti, tedy smrti. Proto je dobré tyto strachy u dítěte nezlehčovat, být v tom strachu s ním a poskytnout mu pocit bezpečí.
Lze popsat, co je nejvíce trápí? Jak jim pomoci – jak je uklidnit?
To je velmi různorodé. Děti všeho věku nyní velmi trápí především ztráta osobního kontaktu s jejich vrstevníky, s kamarády, s partnery. A přitom často plně nechápou proč.
S dětmi o tom, proč se teď na nějakou dobu nemůžeme potkávat s ostatními jako dříve, mluvme otevřeně a vysvětlujme adekvátně věku. Dovolme jim, ať jsou z toho smutní, naštvaní, jejich pocity uznejme a společně najděme něco, čím si to společně vynahradíme.
Starším dětem i rodičům dávám na každý den tři úkoly. Udělej si pro sebe něco hezkého – uvař/objednej si oblíbené jídlo, podívej se na oblíbený seriál, něco vytvoř…; měj nějaký pohyb – běž na vycházku s pejskem, zatancuj si na oblíbenou písničku, zacvič si jógu; každý den buď s někým v osobním, nebo alespoň ve virtuálním kontaktu.
Obecně bych doporučila – buďme tu pro naše děti ještě mnohem více než dřív, zajímejme se o jejich pocity, podpořme je, poskytněme jim pocit lásky a jistoty. A hlavně! dejme dětem i sobě pocit naděje, že tato nepříjemná situace skončí, a že ji společně zvládneme!
Vaše linka je vyčleněna také pro rodiče – s čím jim můžete poradit?
Někteří rodiče potřebují hlavně vyslechnout, uvolnit svoje emoce, protože i pro ně je aktuální situace velmi zatěžující. Jsme tu pro ně, abychom přijali jejich pocity, podpořili je a zkusili společně najít nějakou sebepodporu.
Často také hledáme s rodičem možnost aktuální komplexní psychologické a psychiatrické péče pro dítě, pokud jsou potíže vážnější povahy a vyžadují odbornou péči. Kliničtí i školní psychologové i psychiatři by měli alespoň v nějakém upraveném režimu fungovat. Snažíme se podpořit rodiče, ať se nebojí si o pomoc říci i v současné době. Děti na ni mají nárok! Všestranná duševní i somatická péče nemůže být v souvislosti s koronavirem v žádném případě upozaděna! Spíš naopak.
S rodiči také probíráme, jak mluvit s dětmi na téma koronaviru. Na naších stránkách fnbrnoprorodiče.cz se můžete mrknout na základní všeobecně platná doporučení.
Existuje nějaké doporučení, jakým způsobem v této situaci zvládat rodinný život a neustálou přítomnost dětí doma?
Mám radost, když od nějaké maminky slyším, že i přes veškerá omezení, která s sebou pochopitelně nese i častější rodinné konflikty, drobné neshody, zvýšené napětí, si dokáže rodina užít vzácné chvíle, že jsou spolu, což se jim třeba už několik let nezadařilo. Je moc důležité si najít alespoň něco pozitivního. Užitečné je zůstat aktivní, obrnit se trpělivostí a laskavostí. Doporučuji rodičům, ať si doma nastaví nějakou rutinu, večer si můžou společně sednout ke stolu a vytvořit rodinný plán, který může viset na lednici. Vymezit čas, kdy se musí děti učit, kdy mají osobní volno. Připravit děti na to, že i rodiče musí pracovat a vymezit pro práci nějaký čas, který děti budou respektovat. Povzbuzuji rodiče mají možnost s dětmi dělat to, co normálně nestíhají, tvořit, číst si, smát se. Vlastně se lépe poznávat.
Kolik rodičů a dětí se na Vás takto obrací? Zaznamenáváte nárůst?
Zaznamenáváme do desítky telefonátů a chatových komunikací za den, v posledních dnech vnímáme mírný nárůst kontaktů. Děti i rodiče častěji využívají on-line pomoc v podobě chatu, a proto jsme moc rádi, že jsme tuto komunikaci souběžně s telefonní linkou zavedli. Je to komunikační medium, které je dnešním dětem, ale i jejich rodičům blízké, snadno dostupné, bezpečné a dodá jim odvahu se na odborníky obrátit. Obrací se na nás i děti s opravdu závažnými potížemi, které nesouvisí s aktuální pandemií. Jako by až nyní dostaly odvahu se obrátit pro pomoc a radu. Určitě chceme službu v nějaké změněné podobě ponechat i do budoucna. Vidíme v ní velký smysl.
Telefonní linky 775 863 258 nebo 775 863 522 fungují každý všední den v časech:
8:30–11:30; 13:00–15:00 hodin.
On-line chat: 8–10 hod.; 15–16 hod. na www.fnbrnoprorodice.cz.